Close Up Cutting Plant Leaves

Okrasné keře potřebují na podzim správné prořezání

Prořezání keřů na podzim je velmi důležité pro nádherné a bohaté květenství na jaře. Velmi důležitá je doba, způsob i nástroje na prořezávání. Poradíme vám, jak to udělat nejlépe. Díky tomu se na jaře budete moci těšit na živé, zdravé a bohaté keře. Starejte se o své keře každý podzim a budete mít zcela zdravé a krásné keře nejen na jaře, ale během celého roku.

Určete správný čas řezu

Prvním krokem k úspěšnému řezu keřů je správné určení času. Nejlepší doba pro řez jarně kvetoucích keřů je po odkvětu, tedy v pozdním jaru nebo brzy na jaře. Tím se zajistí, že neztratíte pupeny pro příští rok, a zároveň odstraníte suché nebo poškozené větve.

Mohlo by vás zajímat:  Péče o hortenzie na podzim: prospěje jim hnojení, keře lze také množit

Vyberte vhodné nástroje

Pro řez keřů budete potřebovat ostří nůžky nebo pilku, v závislosti na velikosti keře. Je důležité, aby nástroje byly ostré, aby řez byl čistý a minimalizoval riziko poškození rostliny. Jakmile budou nástroje tupé, zvyšuje se riziko infekce rostlin.

young-woman-taking-care-her-plants
Zdroj obrázku: Freepik

Odstraňte mrtvé a nemocné větve

Prvním krokem při řezu je odstranění mrtvých a nemocných větví. Tyto větve mohou bránit růstu a kvetení zdravých částí keře. Řez by měl být proveden těsně nad zdravým pupenem nebo větví. Zdravé větve neodstraňujte ani na podzim. Jedině v případě, že vám budou překážet.

Mohlo by vás zajímat:  Jak pěstovat oleandr

Zkracujte dlouhé nebo nežádoucí větve

Dalším krokem je zkrácení dlouhých nebo nežádoucích větví, které mohou keř deformovat nebo zabraňovat správnému růstu. Mějte na paměti, že při řezu byste neměli odstranit více než třetinu celkového objemu keře, abyste nepoškodili jeho zdraví.

Udržujte pravidelný řezový režim

Kvůli udržení zdravého a krásného vzhledu vašich jarně kvetoucích keřů je důležité dodržovat pravidelný řezový režim. Měli byste provádět řez každý rok v době, která je pro konkrétní druh keře nejvhodnější. Tím zajistíte, že vaše rostliny budou každý rok kvést nádhernými jarními květy.

Zdroj: https://extension.psu.edu/how-and-when-to-prune-flowering-shrubs
Přidat na Seznam.cz