Person Planting Outdoors Tree

Říjen je měsíc úklidu i sázení některých druhů rostlin

Léto už před několika týdny řeklo sbohem, ale pracím na zahradě stále není konec. Podzim je stejně hektický jako jarní dny, protože venkovní prostor se musí připravit na zimu. Na zahrádkáře čeká celá řada úkolů, které rozhodně nepočkají, ba naopak se musí využít poslední dny s teplotami nad nulou a pustit se do jejich plnění. Co nemá odkladu a na co pěstitelé nesmí zapomenout? Říjen je ve znamení zejména úklidu, ale zapomenout se nesmí ani na výsadbu.

Mohlo by vás zajímat:  Cibulové slupky podpoří rostliny v růstu a pomohou udržet je zdravé

Sklízení úrody a úklid

Na záhonech ještě dozrávají dýně? A na stromech visí jablka? Sklizeň je prvořadým úkolem v době, než klesnou teploty pod bod mrazu. Zelenina může začít hnít vlivem nízkých teplot a vysoké vlhkosti v noci, proto se musí veškerá úroda sklidit a uskladnit. Jablka, hrušky, pozdní švestky nebo kdoule mohou počkat až do poloviny října. Ze zahrady se poté musí odstranit hnijící a spadané kousky, protože by se mohla trávníkem šířit plíseň.

old-senior-standing-summer-garden-with-harvest
Zdroj obrázku: Freepik

Plení, sadba i hnojení

Úklid musí zahrnovat odklizení všech biologických zbytků, větví i listí. Podzim je také čas, kdy je třeba vyplít záhony a zbavit se plevelných rostlin, které se během léta rozšířily po zahradě. Při odstranění býlí před zimou nehrozí, že se plevel objeví s prvními slunečními paprsky na jaře. A kdy sázet? Právě v říjnu je doba pro stromky, keře a cibuloviny včetně tulipánů a hyacintů. Z venkovních prostor se musí rovněž přemístit do interiéru citlivé rostliny na chlad.

Mohlo by vás zajímat:  Při zakládání zahrady se vyplatí zvolit rychle rostoucí druhy. Vybírat jde mezi jehličnany i listnáči

Výsev odolné zeleniny

Po vyčištění záhonů se může naopak začít s výsevem zeleniny, jako je cibule, pro kterou je čas na začátku desátého měsíce. Po výsadbě se musí záhony přikrýt pomocí agrotextilií nebo chvojí. Termíny hoří též pro ozimé druhy zeleniny včetně špenátu, kopru, zimního česneku či medvědího česneku, současně pro ranou mrkev a různé druhy salátů, jejichž lístky se mohou sklízet ještě před koncem roku. Mezi rostliny, které se dále vysévají na podzim patří okrasné druhy, jako jsou měsíček, chrpa nebo ostrožka stračka.

Zdroj: https://www.gardenersworld.com/what-to-do-now-october/
Přidat na Seznam.cz