Medvědí, česnek

Medvědí vůně i chuť – medvědí česnek

Medvědí česnek, stejně jako ten klasický česnek, se poslední dobou stal velice oblíbenou bylinkou a spoustu lidí jí využívá do svých pokrmů, což je samozřejmě jen dobře, neboť je to velice zdravá bylinka. Víte, kde si medvědí česnek můžete natrhat? Anebo byste ho raději měli přímo doma?

Hurá pro super bylinku

Právě teď chodí spoustu lidí do lesíků trhat medvědí česnek, aby provoněli své pokrmy zdravou bylinkou. Také je nejvyšší čas, protože medvědí česnek se musí nasbírat ještě před tím, než začne kvést, protože pak je údajně jedovatý. Někteří lidé se bojí jít si pro tuto rostlinu přímo do lesíka, protože si nechtějí medvědí česnek splést s jedovatou konvalinkou, avšak pokud víte, kde má bylina růst a jak vypadat, nemůžete si ji s ničím splést.

Mohlo by vás zajímat:  Lék z babiččiny zahrádky. Pravidelné pití čaje z heřmánku zažene mnoho neduhů

Kde tě najdu?

Abyste se nespletli, měli byste pro medvědí česnek jít někde do lesíka, protože je to rostlina, která má ráda stínek a také vlhko, takže se velice často nachází někde u potoka a podobně. Je teda větší, než konvalinka, ale hlavně se šíří jako plevel, takže většinou roste ve velkém množství a ve velkém prostranství. Navíc se nemůže splést, pokud si k rostlině přičichnete, protože tu výraznou vůni si nemůžete s ničím splést.

Abychom ho měli stále dost

Ovšem pokud půjdeme do lesíka trhat medvědí česnek, abychom provoněli své pokrmy, tak za chvíli bude medvědího česneku nedostatek. Je to sice trochu jako plevel, ale opravdu se o něj výrazně zvedl zájem, což by mohlo být pro bylinku ohrožující, a proto je dobré si je vysadit k sobě na zahrádku. Pokud máte medvědí česnek rádi a sami ho používáte, tak byste se rozhodně měli pokusit si jej vysadit, ale na vysazování je lepší počkat až na podzim.

Mohlo by vás zajímat:  Bazalka vnese do kuchyně jedinečnou vůni, využití najde i v aromaterapii

Na zahradě i v květináči

Mít tak skvělou bylinku přímo u domu či bytu je opravdu užitečné a praktické. Můžete je mít na zahradě a dokonce si je klidně můžete vysadit i do květináče, jen mu musíte dopřát stín a vlhkost. Pravdou je, že pokud plánujete udělat si medvědího česneku třeba pesto, tak bude květináč pravděpodobně málo, ale jestli máte zahradu, kde je i stín i vlhko, tak nebudete mít problém si tuto bylinku pěstovat.

A na co medvědí česnek použít?

Vzhledem k tomu, že se jedná o velice zdravou a poměrně výraznou bylinku, tak má mnoho využití, ale převážně se používá medvědí česnek pro ovonění pokrmů. Můžete si z něj udělat perfektní pesto, které vám bude sloužit po celý rok. Můžete jej dávat na maso, zeleninu a velice hojně se používá do různých bílých, sýrových omáček, které nejen ovoní, ale také působí pěkně na pohled. Stejně tak je někteří používají i do polévek.

Mohlo by vás zajímat:  Tonikum nechá pleť znovu dýchat. To nejlepší si snadno vyrobíte z několika rostlinek

Medvědí česnek je zdravý a chutný, tak se nebojte přidávat ho do svých pokrmů. Natrháte si ho v lesíku anebo si jej vysadíte přímo na zahradu?

Přidat na Seznam.cz