Mulleins 338908 1920

Divizna malokvětá se znovu vrací do našich zahrad. Tato léčivka je skvělou ochranou proti hlodavcům

Divizna patří k podceňovaným rostlinám obsahující celou řadu minerálů a zdraví prospěšných látek. V minulosti tato rostlina patřila k hojně využívaným. S příchodem nových možností se divizna a její využití v domácnostech vytratilo. Nyní tato žlutá rostlina opět nabývá na zašlé slávě.

Divizna malokvětá patří k velmi rozšířeným rostlinám ve střední Evropě. Na první pohled vás zaujme svým, často až dva metry vysokým stonkem s výraznými žlutými květy. V období rozkvětu ji navíc doprovází výrazná vůně. Najdete ji na loukách, poblíž polí i na lesních mezích.

Mohlo by vás zajímat:  Pro štíhlou linii i zdravou hladinu cukru: gurmar může pečovat o zdraví po celý rok
Zdroj obrázku: Pixabay

Spolehlivě odpudí hlodavce

V minulosti se divizna velmi často využívala jako přírodní repelent pro odpuzování hlodavců. Díky své výrazné vůni odrazuje běžné domácí hlodavce jako hryzce, myši a krysy. Diviznu umístěte poblíž skrýší a nor těchto drobných škůdců a její výrazná vůně se postará o zbytek.

Naši předci ale diviznu využívali i pro podivuhodnější účely. Dříve jí přisuzovali až nadpřirozené schopnosti a díky tomu jste diviznu našli téměř na každé zahradě a dvorku. Lidé věřili, že divizna je ochrání před bouřkou a dalšími přírodními katastrofami.

Mohlo by vás zajímat:  Bylinky a květiny dokážou odehnat mouchy i další hmyz. Tyto druhy se hodí nejen na balkon
Zdroj obrázku: Pixabay

Přírodní zásobárna minerálů

Dnes se divizna využívá v přírodní medicíně i běžném farmaceutickém průmyslu. Svoje uplatnění našla také ve výrobě kosmetiky. Z divizny se vyrábějí masti, tinktury i oleje. Může za to především množství minerálů, které tato rostlina obsahuje – fosfor, vápník, železo, draslík a křemík.

Účinky divizny jsou prokazatelné při boji s příznaky chřipky a nachlazení. Zároveň má i protizánětlivé účinky a pomáhá při onemocnění gastroentritidou. Známá je také pro svoje antivirotické účinky. Odvar z květů divizny malokvěté si navíc snadno připravíte doma. Na jednu porci čaje si připravte polévkovou lžíci květů, ty zalijte půllitrem horké vody a louhujte přibližně 10 minut.

Přidat na Seznam.cz