Houseleek E831b40c2a 640

Seznamte se s kurkumou

Možná jste už název této bylinky párkrát zaslechli, ale nic moc o ní nevíte. Nebo ji naopak často využíváte například v kuchyni. Tam byste ji totiž našli pravděpodobně nejčastěji. Každý, kdo si zamiloval indickou kuchyni, musí mít vždy zásobu tohoto koření při sobě. Jde s ní pracovat jak s čerstvou, například nastrouhanou, tak i se sušenou. V Indii je velmi populární hlavně kvůli víře v to, že dodává vnější krásu a vnitřní čistotu. Málokdo však ví, že kurkuma má také zajímavé léčivé účinky.

Mohlo by vás zajímat:  Voňavá a zdravá bazalka může snadno růst na balkoně, i v květináči na oknech

Kurkuma je přírodní lék

Stejně jako například u zázvoru je i u kurkumy zpracováván hlavně zbytnělý oddenek, pro který je typická žlutá barva. Nejčastěji se suší a následně se používá ve formě prášku. Velkou výhodou je také její pořizovací cena. Kurkuma patří mezi to nejlevnější koření, ovšem její účinky jsou k nezaplacení. O jejích léčivých vlastnostech je zmínka dokonce již ve staré ájurvédě. Tam je této bylině přezdíváno Zlatá bohyně či Ta, která vítězí. Kurkuma, nebo spíše její hlavní složka, kterou je ono žluté barvivo kurkumin, tlumí zánětlivé procesy v těle, je silným antioxidantem a antiseptikem, posiluje funkci imunity i jater. Je vhodná jak k dlouhodobému, tak i ke každodennímu užívání. Mezi dalšími vlastnostmi se uvádí také silná stimulace zažívání. Díky tomu zlepšuje stravitelnost potravy a vstřebávání živin. Dokáže detoxikovat potraviny, zabíjí totiž veškeré bakterie, a dokonce i případné parazity. Je vhodná i pro vnější použití, například k rychlejšímu hojení řezných poranění či hojení i prevenci tvorby jizev.

Mohlo by vás zajímat:  Divoký česnek je zvěstovatel jara, který po dlouhé zimě probudí tělo znovu k životu

Kde koupit léčivé bylinky?

Často však bývá problém, kde všechny léčivé a zdraví prospěšné bylinky sehnat. Pokud ve vašem městě není zrovna speciální obchod se zdravou výživou, musíte kouknout na internet. Velký výběr všech různých bylinek i bylinné kosmetiky je na stránkách obchodu Eushops.cz.

Přidat na Seznam.cz