Bunch Fresh Organic Basil Cutting Board Closeup

Nálev z majoránky zklidní trávení a předejde rakovině. Nezklame ani v posteli

Majoránku by doma měl mít každý. Má diastolické, antibakteriální, analgetické a antivirové vlastnosti, navíc se jedná o přírodní afrodiziakum, skvělý zdroj vitamínů a minerálů. Obsahuje mimo jiné vitamín C, B1, B2 a betakaroten. Sáhnout byste po ní měli, když vás trápí plynatost nebo bolesti břicha či máte problémy s trávením, pálením žáhy a žaludečními vředy.

Mírní akné a jiné kožní problémy

Majoránka vám může pomoci také při kožních problémech, zejména při akné, zánětech a obtížně se hojících ranách. Dá se použít i na opary. Dále ji můžete využít při infekcích dýchacích cest, intenzivní rýmě, bronchitidě, horečce a kašli, zejména vlhkém. Majoránka zabraňuje oxidaci tuku v cévách, proto ji lze použít při ateroskleróze.

Mohlo by vás zajímat:  Bylinková spirála dodá zahradě zcela nový rozměr. Netradiční prvek postavíme pouze z přírodních materiálů

Toto zázračné koření může inhibovat enzymy zodpovědné za sekreci inzulínu, což může být zvláště důležité pro diabetiky. Výzkum ukazuje, že majoránka může vykazovat protirakovinné vlastnosti. To může zahrnovat rakovinu prsu, rakovinu vaječníků a rakovinu jater. V případě již diagnostikovaných nádorových onemocnění může majoránka podpořit léčbu a redukovat stávající rakovinné buňky.

Zdroj obrázku: Freepik

Je vhodná do diety

Stále více se také mluví o pozitivních účincích majoránky při hubnutí, jelikož zlepšuje látkovou výměnu a snižuje vylučování žaludečních šťáv. Proto se vyplatí zařadit ji do redukčního jídelníčku. Dalším využitím majoránky je zvýšení libida, proto se jí někdy říká přírodní afrodiziakum. Nejoblíbenějším způsobem užívání majoránky jsou nálevy.

Mohlo by vás zajímat:  Zdánlivě obyčejný jitrocel je neocenitelný lék, připravte si třeba jitrocelový salát nebo čaj

Zalijte 3–4 lžičky čerstvé nebo sušené majoránky vroucí vodou a nechte 10–15 minut louhovat. Nálev můžete užívat buď vnitřně, nebo zevně ve formě pleťového tonika. Dobře funguje jako výplach při bolestech v krku. Majoránku můžete použít i k inhalaci. V lékárnách lze zakoupit také majoránkový olej, pastilky s obsahem majoránky nebo majoránkovou mast. Majoránku by neměly užívat osoby, které mají problém s oběhovým systémem a nízkým krevním tlakem. Naopak ji mohou užívat těhotné ženy.

Zdroj: https://www.healthline.com/nutrition/marjoram#what-it-is, https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25662759/, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5871212/, https://www.thenationalnews.com/uae/science/uae-scientists-discover-marjoram-a-cancer-killer-in-your-herb-garden-1.403856
Přidat na Seznam.cz