česnek

Jak pěstovat česnek

Česnek má mnoho lidí rádo zejména kvůli jeho pronikavé chuti, podobně jako chilli, pažitku, ředkvičky, pálivé papričky… Většina domácností ho používá jako koření. Léčitelé by Vám pro změnu odpřisáhli, že je tím nejlepším všelékem. Obsahuje vitamíny, minerály a enzymy. Disponuje proti infekčními účinky, redukuje hladinu cholesterolu a redukuje krevní srážlivost.

tulanek / Pixabay

Česnek se stal oblíbeným doplňkem českých kuchyní. Populární je hlavně na topinky. Co by to bylo za topinky bez česneku? Také se využívá v omáčkách. Říká se o něm, že: „Česneková polévka je lepší než deset doktorů.“ Využití je široké.

Co vše je potřeba pro pěstování česneku?

Jak pěstovat česnek, je otázka trápící řadu pěstitelů. Základem úspěchu je sadba. Správně se musí provést i jeho načasovaná výsadba. Zásadně se používá pouze kvalitní sazba. O kvalitě chtějte písemné osvědčení, nestačí pouze nápis kvalitní pro pěstění. Kupujte ji od uznávaných pěstitelů a prodejců.

Mohlo by vás zajímat:  Jak pěstovat kedlubny?

Jak pěstovat česnek?

Sázením, které se provádí vysazením jednotlivých stroužků do záhonu. Nejlepším obdobím pro výsadbu je podzim a jaro. Na jaře vše proveďte v březnu či dubnu. Na podzim sázejte v září až říjnu. Výsev na jaře déle vydrží.

Půda by měla obsahovat příměs písku nebo perlitu. Tyto látky zabraňují nadměrnému moknutí půdy a poškození výsadby plísněmi. Lokalita by měla být bohatá na živiny s nižším obsahem draslíku. Má rád vysoké teploty a vlhkost. Pěstujte tedy na přímém slunci.

Mohlo by vás zajímat:  Nakládané okurky jsou nejlepší ty domácí. Vyvarujte se nejčastějších chyb při zavařování

Při výsadbě jsou špičky stroužků česneku 3 centimetry pod povrchem půdy. Vzdálenost od sebe činí 20×10 centimetrů. Máte-li na zahrádce dostatek místa, sázejte řidčeji. Zapomeňte na použití sázecího kolíku. Česnek zatlačte prsty do hlíny.

Péče o česnek v průběhu pěstování

S tím jak pěstovat česnek souvisí i péče o sazeničky v průběhu růstu. Nestačí pouze česnek vysadit a čekat na jeho sklizeň. Chcete-li kvalitní a zdravou sklizeň věnujte mu kousek svého času i péče.

  • Záhony se udržují v nezapleveleném stavu a s kyprou půdou na povrchu.
  • Zajistit dostatek vláhy v průběhu růstu.
  • Po dešti plečkujte. Plečkování znamená meziřádkové zpracování půdy v průběhu vegetace. Je to zabránění růstu plevelu a provádí se ze dvou důvodů. Prvním je provzdušnění a prokypření půdy. Druhým je fakt, že nedojde k zapaření kořenů.
  • V průběhu vegetace použijte chemický postřik proti květilce cibulové a žravému hmyzu.
  • Květ česneku vyštípněte co nejdříve, těsně nad listem. Pár květů ponechte. Slouží jako takzvaní strážníci, díky kterým se včas pozná doba sklizně.
Přidat na Seznam.cz

Jedna odpověď na “Jak pěstovat česnek”

Komentáře jsou uzavřené.