Rozmaryn1

Magické účinky rozmarýnu jsou známy již staletí. Využijte jeho zázračné síly i vy

Rozmarýn je bylina, kterou využijete nejen při vaření, ale také jako léčivý prostředek proti různým nemocem a bolestem. Již několik staletí mu lidé přisuzují magické účinky. Můžete si ho dát v látkovém pytlíku pod polštář, přivoláte si jím lepší spánek a někteří věří, že také lásku a dobrou náladu.

Rozmarýn se hodí hlavně na ryby nebo pod maso

Rozmarýn můžete použít buď čerstvý, nebo sušený. Hodí se nejen na maso, ryby nebo do omáček, ale ochutíte s ním také brambory nebo rýži. Rozmarýn se používá nejen pro jeho aroma, pomůže s trávením, pokud vám dělá potíže. Lze si z něj udělat například nálev nebo ho přidat do čaje, protože se velmi hodí do horkých nápojů.

Mohlo by vás zajímat:  Nálev z majoránky zklidní trávení a předejde rakovině. Nezklame ani v posteli
Zdroj obrázku: Freepik

Mnoho barmanů ho přidává také do koktejlů, protože jim přidá na skvělé chuti a rozhodně se nebojte takový nápoj v baru ochutnat. Využívá se také v aromaterapii, zlepšuje kognitivní schopnosti a může při pravidelném užívání zajistit lepší náladu. Snadno si vyrobíte také vlastní rozmarýnový olej, který bude mít antibakteriální i antivirové vlastnosti. Hodí se hlavně pro ty, kteří mají problémy se spánkem.

U některých osob mohou nastat kontraindikace

Pozor by si měli dávat hlavně lidé, kteří berou léky na ředění krve, protože rozmarýn by mohl spíše uškodit než pomoci. I když se tato rostlina používá v přírodní medicíně už několik století a má podle mnohých magické účinky, nejsou zatím vytvořeny velké studie, které by toto tvrzení dokazovaly.

Mohlo by vás zajímat:  I v zimě můžeme sklízet čerstvé bylinky. K růstu na parapetu za oknem jim stačí málo
Zdroj obrázku: Pixabay

V roce 2017 proběhl výzkum, který potvrdil jeho účinky na snižování hladiny cukru v krvi. Jak jsme uvedli, konzumace rozmarýnu může dokonce ochránit játra, tato tvrzení ale nejsou podložená žádnými studiemi, takže o pravdivosti můžeme jen spekulovat. Nicméně pokud si při grilování ryb nebo masa položíte několik snítek na jídlo, rozhodně tím svému tělu neublížíte.

Zdroj: https://www.webmd.com/vitamins/ai/ingredientmono-154/rosemary
Přidat na Seznam.cz