First Yellow Crocuses From Snow Garden Sunny Day

Interiér v zimě mohou rozveselit barevné květiny. Ne všude se jim ale zalíbí

Kvetoucí pokojové rostliny jsou potěchou pro oko a duši nejen v létě, ale mohou dělat radost i v zimních měsících. Někdy však rychle odkvetou, jindy zůstávají stále zelené a pupeny se nechtějí rozvinout do veselých barev. Co v takové chvíli dělat s rozmarnými pokojovkami? Tipy, jak o interiérové květiny pečovat, přinášejí zkušení odborníci.

Bramboříky milují chlad

„Lidé mívají pocit, že kvetoucí pokojové květiny potřebují teplo, ale není tomu tak,“ vysvětluje Iwona Głuchowská, známá polská zahradnice. Právě toto pravidlo platí především pro tolik oblíbené bramboříky, hojně nakupované v zahradnictvích i hobbymarketech. Vydrží dlouho, ale je nutné je nevystavovat tepelným šokům, v době kvetení milují teploty okolo 16 °C, po odkvětu je třeba je přesunout do chladnější místnosti s teplotou okolo 10 °C, kde přečkají do jara. Vhodný je balkon nebo komora.

Mohlo by vás zajímat:  Kompostováním se využije bioodpad beze zbytku a vznikne cenné hnojivo
Zdroj obrázku: Freepik

Azalky touží po slunci, ale ne po suchém vzduchu

„Sluneční svit nevyrovná teplý a suchý vzduch z radiátoru,“ dodává odbornice. Proto ideální umístění pro azalky je místo s dostatkem slunečních paprsků, ale nesmí být v blízkosti radiátoru. Azalkám také nevyhovuje průvan, ale jinak jim stačí pravidelná zálivka a hnojení kyselejšími přípravky. Navíc azalky přenesené z venkovního prostředí na zimu dovnitř často znovu vykvétají překrásnými květy.

Orchidej je závislá na světle

Oblíbené orchideje Phalaenopsis v zimě kvetou, když mají dostatek světla. Vyhovují jim běžné denní teploty a chladnější noci, jinak stačí zalévat převařenou nebo odstátou vodou pokojové teploty. Po odkvětu zastřihávejte výhonky a pokračujte v zálivce, brzy vyžene nové květy.

Mohlo by vás zajímat:  Úhlavní nepřítel všech zahradníků může udeřit kdykoli. Připravte se na útok mšic včas

Anturie milují světlo, ale ne přímé paprsky

Dalším nešvarem je stavění pokojovek na místa s přímými slunečními paprsky, to bývá osudné anturiím, které sice milují světlo, ale nevyhovuje jim výheň. Navíc se jim daří ve zvlhčeném vzduchu, ale nedoporučuje se kropit rostlinu jako takovou. Vhodnější je proto umístit nádobu s vodou vedle květníku nebo podložit květník nádobou vyzdobenou kamínky a napuštěnou vodou.

Zdroj: https://www.housebeautiful.com/lifestyle/gardening/g2854/plants-that-bloom-in-winter/
Přidat na Seznam.cz