Dry Hibiscus Tea Wooden Bowl

Ibišek pročistí tělo a posílí imunitu. Někteří lidé by se mu však měli obloukem vyhnout

Květy ibišku mají vysoké nutriční hodnoty a blahodárný vliv na zdraví celého organismu. Nálevy z této rostliny se doporučují pro posílení imunity a také při hubnutí. To ale neznamená, že jsou dané nálevy vhodné pro každého. Pro některé jedince není ibišek vhodný a může jejich zdraví naopak poškodit. Dnes se podíváme na to, jestli patříte do této skupiny lidí, nebo ne.

Léčivé vlastnosti ibišku

Ibišek je v posledních letech velmi populární. Způsobuje to mnoho biologicky aktivních složek (kyselina citronová, kyselina jablečná, kyselina protokatechová), které dokážou neutralizovat účinky volných radikálů a podporují imunitní systém. Květy ibišku mají silný účinek také na metabolismus, takže je vhodný při hubnutí. Bohužel existují skupiny lidí, pro které je ibišek škodlivý a neměly by nálevy z této byliny pít. O jaké skupiny lidí se jedná?

Mohlo by vás zajímat:  Není vždy třeba sahat po lécích, s bolestí v krku si poradí i domácí bylinky
Zdroj obrázku: Freepik

Lidé s nízkým krevním tlakem

Pití ibišku se silně nedoporučuje lidem s nízkým tlakem. To se často stává mladým ženám a tento stav nevyžaduje medikaci, ale nízký tlak není radno podceňovat. Správná strava a fyzická aktivita mohou tento problém srovnat. Nálevy ibišku krevní tlak snižují, a proto se vůbec nehodí pro jedince, kteří mají přirozeně nízký krevní tlak.

Muži, kteří se snaží počít potomka

Nálevům z květů ibišku by se měli vyhýbat také muži, kteří se snaží počít potomka. Ibišek ovlivňuje mužské pohlavní hormony a narušuje produkci spermií. Z tohoto důvodu může mít muž vážné problémy s oplodněním.

Mohlo by vás zajímat:  Kouzelný koriandr je nejen výborné koření, má také skvělé účinky na zdraví

Ženy, které jsou těhotné nebo berou antikoncepci

Ibišek je na seznamu bylin, které jsou v těhotenství zakázané. Může totiž urychlit děložní kontrakce a způsobit předčasný porod nebo potrat. Vyhýbat by se mu měly také kojící matky, protože neexistují doklady o bezpečnosti pro malé děti. Ibišek ovlivňuje také ženské hormony a může způsobit potíže s otěhotněním. Reaguje také na antikoncepci na bázi estrogenu, takže byste si měly dávat pozor.

Zdroj: https://healthyeating.sfgate.com/risks-drinking-hibiscus-tea-9953.html
Přidat na Seznam.cz