Basil Dill Fresh Green Herbs Growing Windowsill Home Garden

I v zimě můžeme sklízet čerstvé bylinky. K růstu na parapetu za oknem jim stačí málo

Bylinky jsou nezbytnou součástí mnoha kuchyní. Nejenže dodávají jídlům chuť a aroma, ale vykazují také spoustu zdravotních vlastností. Mají uklidňující účinek, čistí tělo od toxinů a podporují trávení. Bohužel jejich dostupnost je v zimě omezená, nemáme příležitost pěstovat je na zahradě. Řešení je velmi jednoduché, protože je můžeme pěstovat i doma na parapetu.

Výběr vhodných druhů

Druhy, které nejsou příliš náročné a vydrží domácí podmínky, jsou nejvhodnější pro pěstování bylin na parapetu. Patří sem máta, řeřicha, rozmarýn, koriandr a estragon. Do domácí kultivace bazalky, tymiánu, majoránky, šalvěje nebo oregana je třeba vynaložit trochu více úsilí. Obvykle potřebují více slunce, aby lépe rostly.

Mohlo by vás zajímat:  Chemické přípravky nejsou potřeba. Komáry odpudí bylinný repelent, jehož výrobu zvládne každý

Například pokud jde o bazalku, může ztvrdnout nesprávnou výsadbou. Sazenice by se měly řezat z hrotů zralých rostlin, ale nesmí mít květy. Všechny bylinky pěstované v zimě mohou být méně svěží a rostou pomaleji, ale existují způsoby, jak udržet rostliny v nejlepším stavu.

Zdroj obrázku: Freepik

Důležité slunce

Pro správný vývoj bylin, stejně jako u většiny ostatních rostlin, je zapotřebí správné sluneční světlo. V zimě je to ovšem náročný úkol, protože slunce svítí mnohem méně. Byliny by se proto měly umístit na parapet. Nejlepší je vybrat si ty na jižní a východní straně bytu, protože tam je největší přístup ke světlu. Jednou týdně otočte bylinkový květináč tak, aby výhonky na druhé straně byly také vystaveny slunci.

Mohlo by vás zajímat:  A jdeme na bylinky

Musíme si uvědomit, že většina bylin jsou termofilní rostliny, takže pro jejich správný vývoj je zapotřebí správná teplota. Mělo by to být kolem 20 stupňů Celsia. Nevkládejte bylinky na parapety, pod kterými jsou umístěny radiátory. Teplo, které se z nich uvolňuje, vysuší vzduch a současně rostlinnou základnu a brzdí růst bylinek. Abyste rostlinám poskytli čerstvý vzduch, stojí za to trochu otevřít okna, ale musíte být opatrní, protože studený vánek může poškodit bylinné výhonky.

Zdroj: https://www.chicagobotanic.org/plantinfo/smartgardener/fresh_all_winter_grow_herbs_indoors
Přidat na Seznam.cz