Houseplants 792091 1280

Letní dovolená se blíží, nezapomeňte na ni ale připravit domácí rostliny

Rostliny v interiéru jsou nenahraditelné. Čistí vzduch, dokončují vzhled místnosti, ale také těší naši mysl. Především v létě rostliny vyžadují více péče než kdy jindy. Jedná se o aktivní období, kdy rostliny rostou a kvetou. A pokud se chystáte na čtrnáct dní odjet na dovolenou, rostliny mohou zahynout. Vyzkoušejte jednoduché způsoby, které budou vaše rostliny postupně zavlažovat. 

Před odjezdem

Nejdříve byste měli veškeré rostliny přesunout z dosahu přímého světla. Bude nejlepší, když zatáhnete závěsy nebo žaluzie. Jednoduše by nemělo do místnosti pronikat světlo či sluneční paprsky. Rostliny tak budou chráněny před předčasným vysycháním. 

Mohlo by vás zajímat:  Mák je oblíbený nejen při vánočním pečení. Díky snadným trikům nikdy nezhořkne
Zdroj obrázku: Freepik

Skleník pro květiny

Pokud je to možné, veškeré rostliny seskupte vedle sebe. Vytvoří si tak ideální mikroklima. Pro vytvoření domácího skleníku bude nejlepší, když všechny rostliny umístíte do vany. Nezapomeňte vanu přikrýt například folií, abyste nepoškrábali její povrch. Do vany vysypte keramzit, udělejte důlky na květináče a umístěte je do keramzitu. Než odjedete, řádně keramzit namočte. Celek poté přikryjte folií a vystřihněte v ní pouze otvory pro rostliny. V takových podmínkách vydrží rostliny jeden až dva týdny. 

Mohlo by vás zajímat:  Salát nemusí být nudný. Druhů existuje mnoho a kombinacím chutí se meze nekladou

Jednoduché a levné zavlažování

Pomocí tkaničky dokážete vyrobit unikátní zavlažovač. Vše je jednoduché – jeden konec tkaničky zahrabte do květináče s hlínou a druhý konec tkaničky dejte do velké nádoby s vodou. Nezapomínejte, že nádoba s vodou musí být umístěna výš než květina. Díky tkaničce bude rostlina neustále vlhčená. Dalším zavlažováním může být PET lahev. Stačí, když seříznete boční strany víčka, které samozřejmě ponecháte na lahvi. Seřízněte na obou stranách a lehce je ohněte, aby mohla voda mírně vytékat. Napusťte lahev vodou, zavíčkujte a otočte dnem vzhůru. Jakmile lahev začne kapat, vložte ji do hlíny, přibližně do hloubky čtyř centimetrů.    

Mohlo by vás zajímat:  Borůvky i maliny mohou vést až ke smrti. Na nebezpečí ukryté v lese myslí málokdo

Hydrogel

Hydrogelové kuličky lze koupit v zahradnictví či na internetu. Před odjezdem je nechte nasáknout vodou a poté je promíchejte se svrchní částí zeminy nebo je pouze dejte na hlínu. Budou neustále uvolňovat vlhkost a vaší rostlině tak nebude chybět závlaha.

Zdroj obrázku: Freepik

Zavlažovací systém

Pokud máte rostlin hodně, vyplatí se investovat do zavlažovacího systému složeného z trubek a vodního čerpadla. Některé se dokonce zapnou tehdy, když substrát začne vysychat, ovšem pořizovací cena je vyšší.  

Zdroj: https://www.gardenersworld.com/plants/prepare-the-garden-before-going-away/
Přidat na Seznam.cz