Stonecrop 2999477 1920

Na slunných zahradách se krásně vyjímá rozchodník, hraje všemi barvami a není náročný

V létě je parno a některé květiny na přímém slunci přímo trpí. Péče o ně je vždy náročná a ne vždy dosáhnete žádoucích výsledků. Vysaďte si proto rostliny, které se nebojí vysokých teplot, dobře zvládnou přímé slunce a zároveň nebudou vyžadovat tolik péče. Příkladem může být rozchodník, který je atraktivní, a přitom odolný vůči nepříznivým podmínkám, jako je vítr, sucho a mráz. Jeho originální květenství může být zajímavým doplňkem vaší zahrady.

Jak takový rozchodník vypadá?

Jedná se o rostlinu sukulentního typu, která se vyznačuje plochými listy různých tvarů. Některé druhy jsou klasifikovány jako letničky, jiné jako trvalky. Mohou dosáhnout různých velikostí: od těch drobounkých, držících se při zemi až po ty majestátní, někdy dosahujících výšky jednoho metru. Především ale oplývají drobnými kvítky různých barev. Nejčastější jsou žluté, bílé, oranžové, růžové či červené, a to v mnoha odstínech. Zbarvují se jim i listy, které mohou být světle zelené s nádechem dočervena či dorůžova.

Mohlo by vás zajímat:  Hmyz z domácnosti vyženou nejlépe přirozené prostředky, které mu nevoní
Zdroj obrázku: Pixabay

Je opravdu tak nenáročný?

Tyto rostliny nemají žádné zvláštní požadavky na pěstování. Mohou růst na přímém slunci, ale nic nebrání tomu, aby byly vysázeny na stinných místech. Daří se jim skvěle v půdách chudých na minerály, ale je třeba si uvědomit, že by tyto půdy měly být sypké a propustné, protože přebytečná voda může způsobit hnilobu kořenů. Zalévat je téměř není nutné, výjimkou mohou být velmi suchá léta. Jsou odolné vůči nízkým teplotám, nicméně stojí za to je v zimě zakrýt agrotextilií.

Mohlo by vás zajímat:  Blíží se čas prořezání malin. Keře získají sílu a úroda bude bohatá
Zdroj obrázku: Pixabay

Kam jej umístit, aby vynikl?

Rozchodník zahrnuje až 400 různých druhů vyskytujících se především na severní polokouli. V České republice se pěstuje okolo 6 původních druhů těchto půvabných květin. Rostliny rozchodníku je vhodné vysazovat do skupin na záhony a skalky. Kombinovat je přitom lze s jinými květinami jakkoli vysokými. Rozchodníky dobře zpevňují půdu, takže mohou skvěle zafungovat na různých svazích a kopcích. Jejich krása se plně projeví na konci léta a na podzim, kdy rozkvétají. 

Zdroj: https://www.gardeningknowhow.com/ornamental/flowers/stonecrop/stonecrop-plant.htm
Přidat na Seznam.cz