Lilac 3366467 1920

Kouzelné květy šeříku potěší nejen omamnou vůní. Šeříkový čaj zatočí s každým nachlazením

Šeříkový čaj se stává čím dál oblíbenějším, a to nejen mezi staršími lidmi. Jeho vlastnosti pociťují na vlastní kůži také mladí lidé, kteří mohou mít šeřík na své zahradě. Je to keř, který je cítit na desítky metrů daleko. Tento docela velký keř pochází z jihovýchodní Evropy a jeho květy jsou nejen krásné, ale také prospěšné našemu tělu.

Jak využít květy ze šeříku?

Květy šeříku můžete nasbírat, usušit a poté si z nich udělat skvělý čaj, který se bude hodit především v zimních měsících, kdy nás velmi často skolí chřipky nebo nachlazení. Je to rostlina, kterou si s jinou nespletete. Je totiž snadno rozpoznatelná podle modrofialových květů. Kvete v květnu a krásně voní. Vůni šeříku ucítíte velmi daleko. Nemusíte ho ale mít pouze ve váze v pokoji.

Mohlo by vás zajímat:  Praktický průvodce ořezáváním keřů a stromů v podzimní měsíce

Květy šeříku mají skvělé účinky na naše zdraví. Můžeme s nimi bojovat proti různým nemocem. Které to jsou? Šeříkový čaj má léčivé vlastnosti, navíc jsou jedlé, takže je můžete použít jako ozdobu dortu nebo jiných dezertů. Sušené květy ale využijete v kuchyni mnohem více. Šeřík má spoustu skvělých vlastností, kterých by byla velká škoda nevyužít. Při pravidelném užívání můžete pocítit nejen uvnitř, ale také navenek, jak na vás působí.

Zdroj obrázku: Pixabay

Kdy je vhodné sbírat květy?

Květy se sbírají za slunného počasí. Dbejte také na to, aby květy nebyly z keřů, které jsou blízko silnic, cest nebo domů. Mohou obsahovat nečistoty, kterých se pak již nezbavíte. Květy pak stačí normálně usušit na novinách nebo jiném podkladu a skladovat v suchu a chladu. Šeříkový čaj je velmi jednoduché vyrobit. Připravíte ho stejně jako ostatní bylinky nebo květové čaje.

Mohlo by vás zajímat:  V březnu potřebují borůvkové keře přihnojit. V létě pak budou obsypané plody

Lžičku sušených květů zalijte vroucí vodou, nechte hrnek několik minut přikrytý a uvidíte, že bude mít čaj jantarovou barvu. Jak ale šeříkový čaj chutná? Má jemnou vůni, jinak ale nápoj bude hořký. Dosladit si ho můžete například cukrem nebo medem, ale vhodnější budou přírodní sladidla.

Zdroj: https://thepracticalherbalist.com/herbal-memoirs/lilac-an-edible-and-medicinal-treat/
Přidat na Seznam.cz