Plastic Scoops With Dark Fertile Soil Wooden Desk

Kompost připravený během zimy usnadní jarní zahradničení

Zimní měsíce nemusí znamenat konec zahrádkářských aktivit. Díky pečlivému kompostování během zimy můžete vytvořit cenný zásobník kompostu, který poslouží jako bohatý zdroj živin pro jarní zahrádkářské projekty. V tomto článku se podíváme na to, jak můžete využít zimní kompost pro zlepšení produktivity vaší zahrady na jaře.

1. Hnojení záhonů a záhony

Jarní zahrádkářské projekty často začínají hnojením půdy, aby se rostlinám poskytly potřebné živiny pro růst a vývoj. Zimní kompost je vynikajícím organickým hnojivem, které může být aplikováno na záhony a záhony. Přidání kompostu do půdy zvýší její strukturu, zlepší zadržování vlhkosti a dodá rostlinám důležité živiny, jako jsou dusík, fosfor a draslík.

Mohlo by vás zajímat:  Přeteklý hrnec a špinavá plotýnka už budou minulostí. S pár triky už oběd neuteče

2. Zakládání nových záhonů a květinových postelí

Pokud plánujete vytvořit nové záhony nebo květinové postele na jaře, můžete zimní kompost využít pro zakládání těchto nových ploch. Stačí ho rovnoměrně rozložit na půdu a zahrabat ho do země. Tím vytvoříte živinami bohatou půdu, která bude pro nové rostliny ideální.

Planting Flowers Garden Garden Tools Flowers
Zdroj obrázku: Freepik

3. Mulčování

Kompost může být také využit jako mulč, který se položí na povrch záhonů nebo kolem rostlin. Mulčování pomáhá udržovat stabilitu teploty půdy, snižuje ztráty vlhkosti a potlačuje růst plevelů. Zimní kompost, pokud má dostatečnou strukturu a stabilitu, může být skvělým mulčem, který přispěje k udržení zahrady zdravé a krásné.

Mohlo by vás zajímat:  Malé žluté ovoce má skvělé účinky nejen na tělo. Celá domácnost bude díky němu zářit

4. Pěstování sazenic

Pokud plánujete pěstovat sazenice na jaře, zimní kompost může být použit k přípravě půdy ve vašich květinových nádobách nebo sazeničních lůžkách. Tento bohatý kompost poskytne mladým rostlinkám potřebné živiny pro silný růst a rychlý vývoj.

5. Kompostová čajovna

Další zajímavý způsob využití zimního kompostu je příprava kompostového čaje. Jedná se o tekuté hnojivo, které se vyrábí namočením kompostu do vody. Tímto způsobem získáte koncentrovaný roztok bohatý na živiny, který můžete aplikovat na rostliny a květiny. Kompostový čaj je ideálním způsobem, jak dodat živiny přímo kořenům rostlin.

Mohlo by vás zajímat:  Listopad na zahradě patří úklidu a přípravě rostlin na zimní měsíce

Využití zimního kompostu pro jarní zahrádkářské projekty má mnoho výhod. Pomáhá zlepšit půdu, zvyšuje úrodu rostlin a snižuje potřebu chemických hnojiv. Pokud jste kompostovali pečlivě během zimy, budete mít k dispozici cenný zdroj organického hnojiva a mulče, který vám pomůže dosáhnout úspěchu ve vaší zahradě na jaře.

Zdroj: https://extension.oregonstate.edu/catalog/pub/em-9308-how-use-compost-gardens-landscapes
Přidat na Seznam.cz