Banch Bananas Sliced Banana Pot Table

Vyhodit banánovou slupku je největší chyba. Rostliny doma i venku za ni poděkují bujným růstem

Banán je u nás poměrně oblíbeným ovocem, které konzumujeme po celý rok. Pokud vždy sníte samotný plod a vyhodíte slupku do koše, případně na kompost, děláte obrovskou chybu. To nejlepší, co můžete udělat, je čerstvou banánovou slupku umístit do záhonů pod rostliny nebo doma do květináčů. Jedná se totiž o přírodní a velmi účinné hnojivo podporující kvetení a růst rostlin. Snažte se tedy vždy si vzpomenout na rostliny a banánovou slupku nechat pro ně. Velmi oblíbeným hnojivem jsou také vaječné skořápky. Jaký je mezi nimi rozdíl a kdy zvolit raději banán?

Mohlo by vás zajímat:  Tyhle tři skvělé triky s octem by měl znát každý zahradník

Vaječné skořápky

Vaječné skořápky jsou jedním z nejznámějších přírodních hnojiv, která se v domácnostech používají. Nechávají se vždy zcela uschnout a potom se drtí na co nejmenší kousíčky. Vaječné skořápky jsou bohatým zdrojem vápníku, proto jsou velmi vhodné zejména pro bohaté plody rajčat. Kromě zeleniny jsou také výborným hnojivem pro levanduli, cypřiš či třeba oleandr. Namleté či drcené vaječné skořápky nestačí jen nasypat na povrch substrátu, ale je potřeba je zahrabat dovnitř zeminy, jen tak budou správně účinkovat. Dalším velmi vhodným přírodním hnojivem je právě zmiňovaná banánová slupka, která se liší svým použitím. Pro které rostliny je tedy vhodná spíše ta?

Mohlo by vás zajímat:  Zimní čas je jako stvořený pro plánování zahrady na příští rok
Zdroj obrázku: Freepik

Banánové slupky

Právě banánové slupky jsou velmi bohaté na fosfor, draslík, dusík a hořčík. To jsou všechno látky, které jsou velmi vhodným hnojivem pro většinu rostlin. Banánové slupky nasypte pod ostatní druhy ovoce, zeleniny i kvetoucích rostlin. Kromě toho mají banánové slupky ještě jednu velmi užitečnou vlastnost. Pokud se každý rok perete s molicemi, působí jako odpuzovač i proti nim. Budete si tak moci celý rok užívat čistou zahradu bez nepříjemných škůdců. Takže hurá do toho, příště banánové slupky nechte rostlinkám, potěšíte je a ušetříte za drahá hnojiva.

Zdroj: https://www.capegazette.com/article/banana-peels-are-good-gardens/202889
Přidat na Seznam.cz