Samara Russia January 10 2022 Ikea Store Interior People Are Shopping Ikea Is World S Largest Furniture Retailer (3)

„Kdybych měl čas jet do Polska, koupím stejné kytky o půlku levněji,“ štvou čtenáře tuzemské ceny

Umělá květina, která u nás stojí 699 korun, ale v Polsku v přepočtu 300. To je o víc než polovinu méně za úplně stejné zboží. To vadí našemu čtenáři Lukášovi, který se rozhodl trochu zkrášlit svou terasu pomocí umělých květin. Cenově mu ale jeho nákup moc smyslu a logiky nedává.

Umělá mi stačí

Švédský nábytkářský řetězec zná jistě každý. Kromě vybavení domu a bytu tam mají i něco na terasu. Já se rozhodl pro umělé květiny – dobře vypadají a nemusím se o ně starat. Ta, kterou jsem si vybral, nese příznačný název Fejka. Ten mě natolik rozesmál, že mě i zaujal a chtěl jsem si květinu pořídit. Co se mi už nelíbilo, to byla cena.

Mohlo by vás zajímat:  Monika: Pronajali jsme si zahrádku a já byla v šoku, když jsem zjistila, co tam manžel doopravdy chodí dělat

Dražší než u našich sousedů

Nežijeme za socialismu, aby byly všude stejné ceny, to je mi jasné a chápu to. Ale když je rozdíl více než poloviční, nedává mi to logiku. U nás je tahle umělá Fejka za 699 Kč. Říkáte si, že je to za umělou kytku na terasu hodně? Já si říkám to samé. A ještě víc mě to štve, když vím, že ji v Polsku prodávají levněji. Za necelých 60 zlotých.

Zdroj obrázku: Freepik

Levnější o 57 procent

V České republice stojí tahle umělá Fejka 699 Kč, v Polsku 59,99 zlotých, což v přepočtu dělá 299,95 Kč. Jak velký je cenový rozdíl? Při nákupu stejné kytky v Polsku bych ušetřil 399,05 Kč. To je v řeči čísel celých 57 procent. Přitom stejné zboží, stejný řetězec, jediný rozdíl je v tom, že jedna Ikea je česká, druhá je polská.

Mohlo by vás zajímat:  „Je vyprodáno, můžu vám nabídnout tyhle sazenice,“ naletěl jsem na průhledný obchodní trik

Musím koupit za draho

Nejvíc mně na tom vadí, že to za drahou cenu stejně koupím. Polsko mám poměrně daleko. Finančně by se mi to, pokud bych ještě něco přihodil, vyplatilo jen těsně. Co bych ale ztratil, to je několik hodin času. Ten obětovat nechci, tak musím přistoupit na tuzemské ceny. Kdo ale bydlí u hranic a má to do nejbližšího obchodu pár desítek kilometrů, u něj celkem chápu, že tam jede klidně i pro drobnosti za pár korun. Rozdíl 700 nebo 300 u obyčejné kytky je znatelný. Co potom, když někdo nakupuje za tisíce, že? To už se nedivím, že obětují i svůj čas.

Mohlo by vás zajímat:  Franta: Kvůli vysokému cholesterolu jsem na zahradě začal pěstovat něco, co má manželka přímo nesnáší

Zdroj: Autorský text, e-mailový příspěvek Lukáše S., https://www.ikea.com/cz/cs/p/fejka-umela-kvetina-v-kvet-vn-venkovni-eukalypt-40452368/, https://www.ikea.com/pl/pl/p/fejka-sztuczna-roslina-doniczkowa-do-wewnatrz-na-zewnatrz-eukaliptus-40452368/

Přidat na Seznam.cz