Close Up Pink Geraniums Pot With White Fence Background

Hnojivo z banánových slupek prospěje muškátům

Muškáty neboli pelargonie patří mezi klasickou ozdobu zahrad. Jejich krásné květy září do daleka a přitahují zraky kolemjdoucích. Není proto divu, že si je lidé často pořizují. Na pěstování nejsou příliš náročné, takže se do toho může pustit i zahrádkář začátečník. Když dodrží základní pravidla, jistě se mu muškáty odmění bujným růstem. Víte, čím je hnojit?

Pelargonie a jejich domovina

Ačkoliv by se chtělo říct, že muškáty neboli pelargonie jsou klasickou českou rostlinou, ve skutečnosti je jejich domovinou jižní Afrika a její tropické a subtropické oblasti. I z tohoto důvodu mají rády slunečná stanoviště, kde se jim daří lépe než ve stínu. Muškát se využívá jako okrasná rostlina, ve voňavkářství i k ochucení pokrmů.

Mohlo by vás zajímat:  Oblíbeným muškátům stačí ke spokojenosti málo. Časté chyby je ale mohou i zahubit
Zdroj obrázku: Freepik

Jaké hnojivo použít na muškáty

Každá rostlina potřebuje vhodné hnojivo, které poskytne důležité látky pro růst a tvorbu květů. U muškátů by to mělo být hnojivo, které obsahuje především draslík a fosfor, jež se o to postarají. Hnojí se zpravidla během vegetačního růstu, na podzim se hnojení omezuje, aby měly rostliny možnost se připravit na přezimování.

Hnojivo pro muškáty si můžete koupit v hobby marketu nebo využít to, co běžně používáte doma v kuchyni. Nevěříte? Třeba takové banánové slupky jsou plné živin, které muškátům prospějí. Je to hlavně hořčík, draslík a fosfor, které jim dodají. Přitom nehrozí, že byste muškáty banánovou slupkou přehnojili.

Mohlo by vás zajímat:  Mezi tulipány si každý vybere, nespočet odrůd nabízí nejrůznější barvy i tvary květů

Jak vyrobit banánové hnojivo pro muškáty

Slupky z banánů pořádně omyjte, abyste je zbavili případné chemie. Pak slupky namočte do vlažné vody v nádobě, do které přidáte i lžičku jedlé sody. Potom slupky vytáhněte a budou připravené k dalšímu použití. Nachystejte si litrovou láhev, dejte do ní slupky od banánů, zalijte je teplou vodou a zašroubujte. Nechte takto stát dva dny. Pak je třeba roztok zředit vodou v poměru 1 : 1. Tímto pak lze rostliny hnojit, případně používat jako postřik proti mšicím.

Zdroj: https://gardender.com/banana-peel-as-fertilizer-is-it-useful/, https://www.rhs.org.uk/plants/pelargonium/growing-guide
Přidat na Seznam.cz