Ripening Tomatoes 1530464 1280[1]

Tomáš: Byl jsem tak zaslepený pěstitel, že jsem si nespočítal náklady a teď lituji, že jsem si vše radši nekoupil

Měl jsem zahradu a roky jsem na ní pěstovat vše, co jenom šlo. Byl jsem přesvědčen, že mám nejenom kvalitnější, ale také levnější plodiny, než v obchodech, nebo na trhu. Lopotil jsem se na zahradě každý den a stále se snažil, aby mé výpěstky byly dokonalé. Až po několika letech jsem vzal tužku a papír a spočítal si, kolik mě zahrádka stojí nejenom času, ale také peněz. V tu chvíli jsem byl v šoku.

Tak vysoké ceny jsem rozhodně nečekal

Spočítal jsem si vše co souviselo s mým pěstováním a nestačil se divit, kolik to za loňský rok dělalo. V přepočtu na to, kolik toho naše záhony vyprodukovaly, to bylo nejdražší ovoce, ale i nejdražší zelenina na světě. Cena násobně převyšovala ceny v obchodech. A to nemluvím o cenách v supermarketech, ale cenách plodin, které jsou prodávány jako BIO a EKO. Kdybych kupoval toto, pochutnám si stejně a ještě ušetřím.

Mohlo by vás zajímat:  Sousedé v kolonii teprve sází, já se v květnu chystám na sklizeň. Stačilo vědět, s čím začít
Zdroj obrázku: Pixabay

Nad časem raději nepřemýšlím

Nejsou to jenom finanční výdaje, ale je to také čas, po který jsem se na zahradě lopotil. Nejenom o víkendech, ale i ve všední dny. Stále bylo třeba zalévat, okopávat, vytrhávat plevel. Kdybych tento čas přepočítal na to, kolik dostanu ve svém zaměstnání za přesčas, když bych byl v něm, mám na několik slušných dovolených. Čas však raději nepočítám, ono stačí vše ostatní. Od samotného zahradního vybavení, přes hlíny, hnojiva, ale třeba i vodu. Nezdá se to, ale náklady rostou do astronomických výšin.

Mohlo by vás zajímat:  Mirka: Každý se podivoval, kam všude jsem přidávala cukr. Známý bílý zabiják však fungoval úplně naopak

Nechápu všechny ostatní

Po tom, co jsem si spočítal, kolik mě práce na zahradě stojí peněz, mám jasno. Letos nic sázet nebudu. Hlavně ale nechápu mnoho jiných lidí, kteří mají své zahrady plné záhonů a stále se o ně starají. To mají tolik peněz, že je mohou zbytečně vyhazovat za něco, co si koupí levněji? A co jejich čas, opravdu ho mají nazbyt, že mají každý den pár hodin volných, které mohou věnovat péči o zahradu? Ze své zkušenosti vím, že je to práce náročná a aktivním odpočinkem bych to rozhodně nenazýval.

Zdroj: Článek byl zpracován dle příběhu našeho čtenáře
Přidat na Seznam.cz