Some Asparagus Wooden Background Close Up

Asparágus poroste dobře na světle, potřebuje také pravidelné hnojení

Chřest je a byl zejména v minulosti oblíbenou pokojovou rostlinou, která dokáže dodat punc elegance a zeleně každé místnosti. Patří do čeledi Asparagaceae, která zahrnuje další známé rostliny, jako je třeba tchynin jazyk nebo dracéna. V tomto článku si probereme, co vlastně asparágus je a jak se o něj starat.

Co je to aspáragus

Aspáragus je vytrvalá rostlina pocházející z Jižní Afriky. Je to popínavá rostlina, která produkuje dlouhé tenké stonky, které mohou dorůst až do délky 1 metru. Stonky jsou pokryty malými, jehličkovitými listy, které připomínají listy kapradiny. Rostlina vytváří malé, bílé nebo narůžovělé květy, po kterých následují červené nebo černé bobule. Existuje přitom několik různých odrůd asparágu, ze kterých si můžete vybrat, včetně standardních odrůd jako je asparágus hustokvětý nebo asparágus pýřitý.

Mohlo by vás zajímat:  Starší pokojové rostliny oživí omlazující kúra. Získají ztracenou krásu i sílu rozkvést
Zdroj obrázku: Freepik

Jak se o asparágus starat

Asparágus je rostlina s relativně nízkými nároky na údržbu a nenáročná na péči. Zde je několik tipů, jak se o ni starat:

  • Světlo: Asparágus preferuje jasné, nepřímé světlo, ale snese i přímé sluneční světlo. Je však nejlepší vyhnout se umístění na plném slunci po delší dobu, protože to může spálit jeho listy.
  • Voda: Asparágus má rád stálou vlhkost, ale ne podmáčení. Zalévejte ho, když jsou zhruba první 2–3 cm půdy na dotek suché. Dávejte pozor, abyste rostlinu nepřelévali, protože to může vést k hnilobě kořenů.
  • Vlhkost: Asparágus preferuje vysokou vlhkost. Vlhkost kolem rostliny můžete zvýšit pravidelným rosením nebo umístěním zvlhčovače do její blízkosti.
  • Hnojivo: Asparágu prospívá pravidelné přihnojování ve vegetačním období (jaro a léto). Každé dva až tři týdny používejte vyvážené tekuté hnojivo.
  • Přesazování: Asparágus přesazujte každé dva až tři roky, aby se půda osvěžila a poskytla prostor pro růst.
  • Prořezávání: Asparágus se při absenci pravidelného prořezávání může začít rozrůstat do všech směrů a působit chaoticky a neupraveně. Aby vypadal úhledně, pravidelně ho prořezávejte a odstraňujte všechny odumřelé nebo žloutnoucí listy.
Zdroj: https://www.gardenersworld.com/how-to/grow-plants/how-to-grow-asparagus-ferns/
Přidat na Seznam.cz