Lucie: Soused mi poradil netradiční metodu hnojení. Myslela jsem, že jde o hloupost, než jsem viděla, jak funguje

Nevěřila bych, čím vším se dá hnojit. Sama bych to nevyzkoušela, kdyby na mě nenaléhal soused, zkušený zahrádkář. Prozradil mi hned několik metod hnojení a výživy rostlin. Všechny zněly podivně, ale vyzkoušela jsem je. Nyní už vím, že kupované hnojivo není potřeba. Netradiční metody jsou levnější a hlavně, fungují o dost lépe.

K tomu, aby vám rostliny v květináči dobře prospívaly a těšily vás po řadu let, vyžadují hnojení. Ke hnojení můžete využít syntetická hnojiva, která se prodávají v každém hypermarketu či potřebách pro zahradnictví. Vyrábí se ve formě sypkých granulí, tuhých tyčinek, pelet a tekutých roztoků. Rostlině ale můžete dodat cenné živiny i alternativní cestou, která je podstatně levnější, ekologičtější a i jednodušší. Možná vás překvapíme tím, jak efektivně můžete při péči o květinu využít:

  • Droždí
  • Kávu a čaj
  • Rýži, těstoviny nebo brambory 
  • Dřevěné uhlí a aspirin
Mohlo by vás zajímat:  Míša: Opalovala jsem se na zahradě a netušila, co dělá náš soused. Po tomto zážitku raději budu zavřená doma

Kvasinky pro každou domácnost

Blahodárné účinky kvasnic na lidské zdraví jsou všeobecně známé. Bez kvasinek by se ale vůbec neobešel také potravinářský průmysl. Výroba kvalitního vína, piva nebo sladkých koláčů by byla bez droždí v podstatě nemožná. Ohromné množství vitaminů a dalších nutričních látek, které droždí obsahuje, je životabudičem i pro rostliny. Vyzkoušejte trochu kvasnic nadrobit do vody, kterou květiny zaléváte. Uvidíte, že začnou rychleji růst a bujněji kvést.

Zdroj obrázku: Pixabay

Domácí tekuté kondicionéry

Napadlo vás někdy, že po uvaření brambor, rýže nebo těstovin nemusíte hned vodu z hrnce vylévat do výlevky? Ukázalo se, že voda, ve které se vařily tyto potraviny obsahuje celou řadu velmi výživných látek a dá se použít jako skvělá výživa pro rostliny. Samozřejmě ale do ní nesmíte před vařením přidávat žádnou sůl, ta by rostlinám naopak uškodila. Vitaminy a minerály obsažené v takto vařené vodě podporují průběh fotosyntézy. Vychladlou vodou o pokojové teplotě byste měli květinu zalévat aspoň jednou týdně.

Mohlo by vás zajímat:  „Proč se hrabat v záhonech, když zelenina stojí pár korun,“ oponoval jsem vášnivému zahrádkáři

Uhlí a dokonce aspirin

Dřevěné uhlí je skvělým pomocníkem během léta, kdy probíhá sezona zahradních oslav a grilování. Disponuje ale také dalšími úžasnými vlastnosti. Cenné látky v dřevěném uhlí efektivně stimulují růst rostlin, a proto jej můžete bez obav využít jako alternativní hnojivo. Stačí kousek uhlí rozdrtit na prášek a přidat do vody na zalévání.

Zdroj obrázku: Pixabay

Pokud nemáte po ruce uhlí, sáhněte do lékárničky pro aspirin. Tento lék, hojně využívaný proti bolestem, dovede prodloužit životnost květů a urychlit růst rostliny. Ve dvou litrech vody rozpusťte jednu tabletku aspirinu, rozhodně ho nepoužívejte více. Pro dosažení co nejlepších výsledků byste měli aspirinovou péči provádět jednou za dva měsíce. Listy po čase získají intenzivní zelenou barvu a květům se budu neuvěřitelně dařit.

Přidat na Seznam.cz