Soda1

Jedlá soda prospěje zahradě v mnoha ohledech, dokáže dokonce prozradit pH půdy

Jedlá soda je produkt, který máme skoro každý ve spíži. Je vhodná pro pečení, ale i pro domácí čištění – lze z ní vyrobit efektivní čisticí prostředek. Také je možné lžičku sody smíchat se sklenicí vody a vypít na neutralizaci pH v těle a snížení žaludečních kyselin při pálení žáhy. Tím ale výčet použití nekončí. Jedlou sodu lze využít i na zahradě.

Jako insekticid

Škůdci jsou největší zkázou zahrad. Nejčastějšími nepřáteli na zahradách jsou mšice, svilušky a jiné. Zahradnictví a obchody se zahradnickými potřebami nabízejí speciální přípravky, které vás mohou zbavit škůdců a zachránit rostliny, ale tyto přípravky šetrné nejsou, jsou složené z chemických látek. Zkuste smíchat lžíci jedlé sody, lžičku mycího přípravku a dva litry vody. Vše řádně promíchejte. Připravený roztok nalijte do lahve s rozprašovačem a nastříkejte na zasažené rostliny. Aplikujte na rostliny každý den – nejlépe ráno a večer.

Mohlo by vás zajímat:  Plýtvání potravinami je zbytečné. Při správném skladování se nezkazí čerstvé ani uvařené jídlo
Zdroj obrázku: Freepik

Proti plísním

Jedlá soda je také osvědčeným dezinfekčním prostředkem. Dokáže zabránit rozvoji houbových chorob, které nejčastěji postihují rostliny. Smíchejte jednu čajovou lžičku jedlé sody a půl čajové lžičky jemného mycího prostředku na nádobí – nalijte do rozprašovací lahve a pravidelně roztok aplikujte na postižené rostliny. Účinky poznáte již po první aplikaci.

Odláká mravence

Což o to, mravenci jsou užiteční, ale jinde než na naší zahradě. Na zahradě mohou mravenci požírat kořeny rostlin i plodiny. Jen několik málo mravenců dokáže zničit velkou část zahrady. Nejlepší bude, pokud posypete cestičky, kudy mravenci chodí, jedlou sodou. Nezapomeňte posypat zem i podél zeleniny a rostlin.

Mohlo by vás zajímat:  Zbavit se pavouků není nemožné. Příjemné vůně je vyženou nadobro pryč

Přírodní hnojivo

Jedlá soda může být účinná jako hnojivo. Zlepší stav rostlin doma i na zahradě. Stačí, když smícháte lžičku jedlé sody, lžičku epsomské soli a půl lžičky čpavku. Vše smíchejte ve čtyřech litrech vody.

Zdroj obrázku: Freepik

Mycí prostředek

Květináče, přesněji ty hliněné, na sobě mívají bělavý povlak, který se vytváří především kvůli používání tvrdé vody. Přidejte do vody lžíci jedlé sody a umyjte květináče. Vodní kámen se rychleji rozpustí a jeho odstranění bude jednodušší. Pokud jste v hliněném květináči pěstovali rostlinu, která byla napadena plísní, do vody přidejte další dvě lžíce a umyjte celý květináč. Tímto způsobem nádobu i vydezinfikujete.

Mohlo by vás zajímat:  Epsomská sůl je tajný spojenec zkušených zahrádkářů. Rostliny ochrání před nenasytnými slimáky

Kontrola kyselosti půdy

Plodiny a jejich rostliny mají určité požadavky, které byste měli pro dobrou sklizeň splnit. V hlavní roli je většinou pH zeminy. Zahradnictví nabízejí testy, kterými to zjistíte. Ovšem existuje způsob, kterým to zjistíte i bez použití těchto testů. Připravte si dva plastové kelímky, půl sklenice octa, balíček jedlé sody a půl sklenice vody. Ocet nalijte do prvního kelímku s hlínou. Pokud zemina začne pěnit, bublat, znamená to, že nastala alkalická reakce. Jestliže nedošlo k žádné reakci, do druhého kelímku s hlínou nalijte vodu a jedlou sodu. Pokud se vyskytly bubliny, půda je kyselá. Neproběhla žádná reakce vůbec? Jedná se o neutrální pH.

Zdroj: https://thegardeningcook.com/baking-soda-in-the-garden/
Přidat na Seznam.cz