Jezek2

Roztomilý ježek je na zahradě vítaný spojenec, vytvořte mu bezpečný domov

Bez pochyby je ježek na zahradě vítaným hostem. Jedná se o roztomilé zvířátko, které nás dokáže zbavit mnoha škůdců, například slimáků. Pokud ježkovi vytvoříte správné podmínky, může se u vás v zahradě dokonce zabydlet. Nejpřirozenější je pro ježka zahrada, kde jsou husté keře, stromy nebo jiné houštiny, kam se ukryje do bezpečí. Ježek potřebuje klidné, ale přesto divoké místo. Takže pokud máte psa, ježek se u vás nezdrží, protože ho pes vyžene ze svého území.

Ježci jsou chráněni

Ježkova domovina je především v lese, na loukách a jinde v houštinách. Bohužel se může vyskytnout i ve městě či na okrajích vesnic, zde je ale velká pravděpodobnost, že ho zajede auto nebo nepřežije. Ježek je noční tvor a loví tedy převážně v noci. Pokud se vám podaří ježka na svou zahradu přilákat, budou vaše rostliny chráněné před slimáky a jinými škůdci. Pokud ale máte zahradu ihned u silnice, lákání ježků si dobře rozmyslete, protože ježek před autem neuteče, pouze se stočí do klubíčka a vyčká.

Mohlo by vás zajímat:  Cibule nechybí v teplé ani studené kuchyni. Každý druh působí příznivě na zdraví
Zdroj obrázku: Freepik

Jak nalákat ježka do zahrady

Rádi bychom vás upozornili, že jsou ježci chráněni, a proto bychom je neměli úmyslně vyhledávat. Můžete je zkusit pouze nalákat do zahrady, ale zároveň je nedržet, musíte jim nechat volnou cestu. Pokud máte živé ploty, ježci nebudou mít potíže s příchodem na zahradu. Pokud máte pletivo natažené až u země kolem celého pozemku, ježek se k vám nedostane. Abyste ježky nalákali, musíte jim zajistit přirozené prostředí. Tato zvířata nemají ráda upravené zahrady, potřebuji divokou a neupravenou přírodu. Vhodné pro ně budou houštiny, větve, listí, keře a jiné. Můžete na konci zahrady, kde není velký pohyb, vytvořit malou louku, umístit k ní větve, a to celé nejlépe vedle kompostu, protože ježka kompost přímo vábí. A pokud to s ježky myslíte opravdu vážně, dokonce jim můžete pořídit i nějaké speciální domky, které je chrání před predátory.

Mohlo by vás zajímat:  Připravte svou zahradu na letošní sezonu. Jak na to?
Zdroj obrázku: Freepik

Jak se o ježka starat

Bezpečný úkryt pro ježka je důležitý. Pokud používáte chemické postřiky na rostliny, měli byste toho ihned nechat. Toxiny obsažené v insekticidech mohou ježka zahubit. Také buďte obezřetní při sekání trávy. Abyste ježka na zahradě udrželi, doporučujeme příliš nezasahovat do jeho existence. A také ho v žádném případě nekrmte, sám si jednoduše jídlo obstará. Co pro něj můžete udělat, je umístit poblíž houští nádobu s vodou, aby se mohl napít. A pokud se rozhodnete ježkovi postavit dům, vezměte si na ruce rukavice, váš pach by tohoto malého savce mohl odlákat.

Zdroj: https://www.lancswt.org.uk/blog/charlotte-varela/how-help-hedgehogs-your-garden
Přidat na Seznam.cz