Laundry 4017609 1920 (1)

Jedlá soda je víc než pomocník na pečení a pálení žáhy, lze s ní efektivně uklízet doma i na zahradě

Na trhu existuje řada různých přípravků určených pro domácnost, některé jsou univerzální a jiné specializované. Všechny ale obsahují více či méně agresivní chemické látky, je třeba pro jejich získání vynaložit určité finanční prostředky, a navíc ne vždy je máme po ruce, když potřebujeme doma něco vyčistit. V takovém případě se nabízí levné, jednoduché a velice účinné řešení, kterým je „obyčejná“ jedlá soda. 

Mezi další výhody jedlé sody patří vedle její finanční dostupnosti také

  • všestrannost jejího použití
  • bezpečnost pro člověka i životní prostředí
  • bělicí a dezinfekční účinky, a
  • protiplísňové a antibakteriální účinky.
Mohlo by vás zajímat:  Inspirujte se nejkrásnějšími podzimními zahradami světa

Jedlá soda je schopna účinně odstranit jak nepříjemný zápach, tak také usazenou mastnotu, plísně a podobně. Níže vám ukážeme několik základních příkladů jejího možného využití v domácnosti.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Čištění odtoků a trubek

Jedlá soda je skvělým pomocníkem při čištění zanesených trubek a odpadu a odstraňování nepříjemného zápachu. Postup je velice jednoduchý a jeho tajemství spočívá v kombinaci čisticích schopností jedlé sody a octa. Do sklenice, kterou jste z poloviny naplnili octem, vmíchejte stejné množství jedlé sody, nalijte do odtoku a nechejte působit po dobu 15 minut. Poté pro zvýšení účinnosti nalejte do odtoku 2 litry vařící vody.

Mohlo by vás zajímat:  Vařit a jíst brambory je zbytečnost, která nám výrazně neprospěje. Známá příloha má výživovou sílu úplně jinde

Odstranění skvrn z textilu

Pokud potřebujete z oblečení a jiných textilií odstranit nežádoucí skvrny, i zde pomůže jedlá soda. Dané místo navlhčete a nasypejte na ně trochu sody. Přibližně po 15 minutách prádlo vyperte obvyklým způsobem. Pokud perete bílé prádlo a chcete zachovat jeho bělost a dodat mu také měkkost, nahraďte při praní obvyklý prací prostředek jedlou sodou, a to tak, že přímo na prádlo v bubnu pračky nasypejte půl sklenice sody.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Pohlcení nežádoucího zápachu

Pokud chcete chránit ledničku před nežádoucími pachy, je dobré umístit do ní misku se sodou. Stejně tak, pokud jste například krájeli cibuli nebo čistili ryby a chcete ruce co nejdříve zbavit zápachu, promněte v nich trochu jedlé sody, která pach pohltí.

Zdroj: noklapja.hu, Autorský text
Přidat na Seznam.cz