Jak pěstovat narcisy

Přidat na Seznam.cz

Tato květina patří k nejméně náročnému druhu. Proto je vhodná pro začínající i netrpělivé zahrádkáře a rovněž se výborně hodí pro vzbuzení zájmů o zahradničení a přírodu u malých dětí. Patří mezi nejznámější zástupce rostlin cibulových. Záplava žlutých květu zdobí nejen zahradu, ale často i vázu stojící v bytě.

Pokud jste trošku lenošili, dejte si pozor, ať nezapomenete na výsadbu narcisů. Jsou jarní ozdobou zahrady, proto si vyhrňte rukávy a s chutí do díla. Na tom, jak pěstovat narcisy není nic složitého. Důležité je včas provést výsadbu. To, ale i další věci o pěstování narcisů se dozvíte z následujících řádků.

Proč sázet co nejdříve?

Protože potřebují k zakořenění delší dobu a vyšší teplotu než ostatní cibuloviny. V jejich rychlejším zakořenění jim pomůže půda vyhřátá, takže do prvních mrazů vám vytvoří pěkný kořenový základ. I v případě nákupu nových cibulí je nutné provést výsadbu co nejdříve. Včasnou výsadbou, neseschnou a neztrácí čas potřebný k zakořenění. Sázejte časně na podzim.

Teplo v půdě uchováte krytem z posekané trávy, listím, chvojím či mulčem. Jakmile se ohlásí jaro, na nic nečekejte a kryt odstraňte. Neporostou vám pod ním neduživé, vytáhlé a vybělené výhonky. Při začátku jejich rašení jim neublíží ani mrazy.

Příprava půdy před sázením.

S otázkou jak pěstovat narcisy souvisí i příprava půdy. Budou Vám velmi vděčné za dobře připravenou půdu k výsadbě. Na vybraném stanovišti zryjte půdu na hloubku rýče a zaryjte kompost. Stanoviště vybírejte slunečné. Narcisy tak rychleji rozkvetou. Sázet je můžete i pod dřeviny a stromy, než se olistí, mají květiny světla dostatek.

Potřebují propustnou a nepřemokřenou půdu. V těžké a přemokřelé půdě si musíte vypomoci drenáží. Na dno jamky dejte vrstvu štěrku na ní písek smíchaný se zeminou. Poté usaďte cibule do hloubky deseti centimetrů. Zasypte substrátem. Přitlačte a zalijte.

Potěšení z jarních záhonů

Už víte, jak pěstovat narcisy. Patří mezi jedny z nejdříve kvetoucích rostlin. Trvalky totiž teprve přemýšlejí o tom, zda vykouknou do studených dnů. Narcisy se již čile smějí a

neodradí je ani sníh či ranní mrazíky. Proto je vhodné, aby se výsadba provedla mezi trvalky. Skvěle doplní svěží zeleň rostoucích trvalek.

Komentáře
Přidat na Seznam.cz