Jak pěstovat ornithogalum dubium

Tato rostlina se řadí do čeledi Hycinthaceae. Sám rod obsahuje přes osmdesát druhů. Původem pochází z Jižní Afriky. Vhodný je pro pěstování v nádobách a jeho český název zní snědek. Na zimu se tato cibulovitá rostlina musí uložit do chladné místnosti.

Ovšem i jeho pěstování má své zásady. Kladete si otázku: Jak pěstovat ornithogalum dubium? Není to věcí zcela složitou. Důležité je si pamatovat, že existují dva druhy. První druh snědku je mrazuvzdorný a tak ho na zimu nemusíte vyjímat z půdy. Druhý druh není mrazuvzdorný a jejich cibule se vysazují do půdy až na jaře.

Mohlo by vás zajímat:  Péče o jehličnany v zimě: správná ochrana udrží pH půdy a předejde nebezpečnému schnutí

Jak pěstovat ornithogalum dubium – popis

V našich podmínkách se nejčastěji pěstují nemrazuvzdorné druhy. Cibule těchto druhů se vysazují do půdy v dubnu. Následně během léta vykvetou. Po odkvětu se musí listy nechat zatáhnout. Cibule se vyjme z půdy, aby nezmrzla.

Ornithogalum dubium nese drobné miskovité hvězdicovité květy. Kvete v červené, oranžové, žluté nebo bílé barvě. Květy rostou v hroznech na bezlistých stvolech. Před kvetením dojde k výraznému zatažení listů.

Jak pěstovat ornithogalum dubium – požadavky

Ideálním místem pro umístění této rostliny je slunečná poloha bez celodenního úpalu. Pro vysázení budete potřebovat terakotový květináč s odtokovým otvorem. Cibule může během jednoho roku od vysazení porůst až o 15 centimetrů, proto zvolte širší terakotový květináč. Širší květináč zajistí dostatek místa na kořeny a samotnou cibuli. Na dně vytvoříte širší drenážní vrstvu, jelikož rostlina nesnáší přemokření.

Mohlo by vás zajímat:  Vyhodit po odkvětu cibulky narcisů je obrovská chyba. Stačí málo a vykvetou příští rok znovu

Při násadě listů a poupat v jarním období zaléváme vydatně. Od srpna postupně zálivku omezíte. Od konce září do poloviny října je nebudete zalévat vůbec. Na zimu cibule uložíte do chladné místnosti, ve které se teplota pohybuje okolo 10°C. Na jaro se opět provede při rašení listů první zálivka.

Nikdy nezalévejte rostlinu dříve, než se objeví první lístky, uhnije. Období vegetačního klidu probíhá v létě a je nutné jej dodržet.

Přidat na Seznam.cz