Azalea 3387715 1280

Něžné azalky jsou potěchou oka, tyto krásky však potřebují speciální péči

Azalka je jednou z nejpůsobivějších rostlin v květináčích. Její jemné květy vypadají, jako by byly vyrobeny z hedvábného papíru. Azalkám je také věnována pozornost díky kulovitému řezu rostliny, který připomíná miniaturní strom nebo keř. Azalka kvete od podzimu do jara, nejčastěji v bílé, červené, růžové nebo fialové barvě. Velice ozdobně také působí lesklé a intenzivně zelené listy. Je však třeba mít na paměti, že azalka je náročná na pěstování a dokonce i malé chyby v péči způsobují, že květy uvadají a listy žloutnou.

Mohlo by vás zajímat:  I vaše zahrada chce být online: Vize a trendy v oblasti chytrých zahrad

Azalka v květináči

Azalka miluje světlo, takže je vhodné umístit ji na slunné místo, nejlépe na jižním parapetu. Je však třeba mít na paměti, že je nutné azalku chránit před větrem a průvanem. Optimální teplota pro azalky by neměla překročit 20 °C. Rostlina také preferuje vlhký vzduch, kyselý a neustále vlhký substrát. Na dně květináče by měla být pevná vrstva drenáže – kořeny jsou velmi citlivé na zaplavení a rychle hnijí.

Zdroj obrázku: Pixabay

Jak pečovat o azalky po rozkvětu?

V první řadě by měla být rostlina přesazena do většího květináče s kyselým substrátem. Delší stonky ořízněte a odstraňte zchátralé či zažloutlé listy. Od jara do podzimu by měla být azalka skladována na chladném a jasném místě. Hnojení provádějte celoročně, jednou za dva týdny.

Mohlo by vás zajímat:  Tyhle květiny se nevybírají podle vzhledu, jejich unikát je v netradičních vůních

Nejčastější chyby

Běžnou chybou v péči o azalku je nesprávné zalévání. Nejlepší je měkká a předvařená voda. Při zalévání musíte být také opatrní, abyste rostlinu nepřelili, okvětní lístky poté ztrácejí barvu a opadají. Nemělo by také dojít k úplnému vysušení substrátu. Azalky vodu milují, proto jim dělá dobře každodenní zalévání. Přidat můžete také postřik listů, které je nutno v létě takto zavlažovat každý den. V chladných měsících se zaléváním nepřestávejte, avšak nemusí být tak časté.

Rada na závěr: pokud si nesete domů rozkvetlou azalku v zimních měsících, postupně ji otužujte. Při teplotním šoku mohou poupata zaschnout.

Přidat na Seznam.cz