Perovskia Swanleaved Purpurea Russian Sage Closeup

Ruská šalvěj vynikne na slunném záhoně, z jejích květů budou nadšené i včely

Perovskie neboli ruská šalvěj je mimořádně zajímavá rostlina, která by měla mít místo v každé zahradě. Dosahuje výšky 1,2 m a je krásná po celé vegetační období, především od července do září, kdy rozkvétají její krásné fialovomodré květy.

Umístění rostliny a vhodná půda

Tato rostlina má podobné nároky na místo jako levandule, což znamená, že slunné místo je pro ni to pravé. Levandule i ruská šalvěj jsou odolné vůči suchu a znečištěnému ovzduší. Ruská šalvěj nesnáší vlhká a stinná místa. Rostlina potřebuje ochranu před studenými větry, proto ji vysazujte spíše na chráněná místa. Pokud jí poskytnete ideální podmínky pro růst, nebudete se o ni muset skoro starat po celou sezónu. Rostlina vyžaduje mírně zásaditý a dobře propustný substrát. Pokud perovskii zasadíte do příliš úrodné půdy, bude reagovat částečnou ztrátou stříbřité barvy listů. Listy se následně zbarví do zelena.

Mohlo by vás zajímat:  Nenechte se odradit jejím jménem, čemeřice smrdutá ozdobí vaši zahradu i v zimě
Zdroj obrázku: Freepik

Ochrana před mrazem a správná zálivka

Nadzemní části rostliny obvykle zmrznou, ale ne až k zemi. Proto je dobré rostlinu přikrýt netkanou textilií nebo větvemi jehličnanů, ty ochrání kořeny a spodní části rostliny před mrazem a na jaře jsou výborným hnojivem. Pokud rostlina již vypustila mladé listy a výhonky a předpokládají se noční mrazy, je nutné ji přikrýt. Ruská šalvěj je rostlina, která je tolerantní k suchu a dává přednost spíše suchým místům, což znamená, že potřebuje zalévat pouze tehdy, když je málo srážek. Jen čerstvě vysazené, mladé rostliny v písčité půdě musíte po určitou dobu zalévat.

Mohlo by vás zajímat:  Balkónům sluší i méně známé druhy, které krásně kvetou také v nepříznivých podmínkách

Ruská šalvěj je medonosná květina

Perovskie je ideální pro letní květinové záhony. Z dálky vám může připomínat levanduli a stejně jako levandule se dokonale hodí i k jiným rostlinám. Ruská šalvěj je medonosná rostlina, takže je vhodné ji vysadit v blízkosti včelína.

Zdroj: https://www.gardenersworld.com/plants/perovskia-atriplicifolia/
Přidat na Seznam.cz