Mulch From Bark Trees Around Young Tree Lawn Landscaping Personal Plot Closeup Nobody

Mulč dodá zahradě dekorativní prvek a rostlinám prospěje. Každý druh má co nabídnout

Mulčování půdy je pro rostliny velmi důležité. Mulč totiž chrání půdu před nadměrným růstem plevelu, snižuje odpařování vody z půdy, díky čemuž se nemusí rostliny tak často zalévat. Mulč chrání půdu před velkým zahříváním, mrazem, a navíc obohacuje půdu o cenný humus. Nejoblíbenějším mulčovacím materiálem je borová kůra, ale existuje mnoho dalších surovin, které lze k tomuto účelu použít.

Kůra, kámen a suť

Kůra je jedním z nejčastějších materiálů. Borovou kůru můžete koupit v mnoha variantách. Kůra by se měla kompostovat, protože potom neobsahuje žádné škodlivé látky. Kůra má velkou řadu výhod, pěkně vypadá, pomalu se rozkládá a obohacuje půdu o humus. Mimo jiné kůra brání růstu patogenů, zejména houbových chorob, a zlepšuje strukturu půdy. Kámen a suť se řadí do kategorie oblíbených mulčovacích materiálů, stejně jako kůra. Tento materiál se nejčastěji používá pro skalky a štěrkové zahrady. Při výběru těchto materiálů máte širokou škálu možností. Pro rostliny jsou lepší organické mulče.

Mohlo by vás zajímat:  Jak se správně starat o zahradní rostliny?
Zdroj obrázku: Freepik

Dřevěné štěpky a jehličí

Dřevěné štěpky jsou vhodné spíše pro mulčování pod dřevité rostliny, tedy stromy a keře. Nejsou příliš vhodné pro trvalky. Pokud máte na zahradě větve, které projdou štěpkovačem, můžete si vyrobit domácí mulč z tohoto materiálu. Štěpku je dobré kompostovat odděleně, alespoň dva roky. Čerstvě nařezaná a rozprostřená štěpka totiž vytahuje z půdy dusík. Vhodné jehličí pro mulčování je z borovic, smrků a modřínů. Mulčování jehličím se doporučuje pro azalky, rododendrony a vřesy. Jehličí je vhodné zejména pro mulčování vřesovišť a zahrad lesního charakteru.

Mohlo by vás zajímat:  Dosnu indickou si zamilujete. Pokud jí věnujete dostatek času, odvděčí se nádhernými květy

Piliny a listy

U pilin je nutné, stejně jako u štěpky, aby byly před použitím kompostovány. Jedná se o levný mulčovací materiál a je snadno dostupný. Listy se často nepoužívají, protože jsou spojovány spíše s neuklizenou zahradou. Listí však dobře poslouží jako mulč, ale nejdříve by mělo být zkompostováno.

Zdroj: https://www.goodhousekeeping.com/home/gardening/a20706549/how-to-mulch-your-gardenu
Přidat na Seznam.cz