skalka

Jak si postavit skalku

jak-budovat-skalkuJistě mnoho z vás již skalku má, ale jistě jsou tací, co se teprve na svou vlastní skalku chystají. Jak tedy na to?

Jaké místo zvolit?

Nejdřív si vyberte vhodné místo, nejlépe na východní straně pozemku, kde je už ráno slunce, a mimo stín stromů, aby měly květiny na skalce dostatek světla. Ideální je skalka v přírodním svahu, který stačí zpevnit a doplnit na něj kameny. Pokud máte rovný terén, budete muset uměle vytvořit vyvýšené místo: prostor zbavte plevele a trávy (do hloubky 30 cm), nasypte silnou vrstvu štěrku (drenáž) a navršte zeminu.

Mohlo by vás zajímat:  Domácí brusinky jsou k nezaplacení. Díky jarnímu řezu bude úroda vždy bohatá

Jaké kameny zvolit?

Pokud si vozíte ze svých cest kameny a chtěli byste skalku postavit ze svých „úlovků“, zadržte – tohle není správná volba, výsledek by s velkou pravděpodobností vypadal velmi nesourodě. Raději si vybírejte kameny z okolí bydliště, prostor bude vypadat přirozeněji. Také se vzdejte oblých solitérů, lepší jsou hrubé, ne moc ostré kameny (nejlépe pískovec, břidlice, žula, opuka), které poskládáte tak, aby se k sobě vzhledově hodily, a současně poskytly dobrý základ pro rostliny, které je třeba chránit před větrným a mrazivým počasím. Plánujete svou první skalku? Právě vám doporučujeme začít s miniprostorem, skalkou o velikosti 1 m2, nebo si osázejte stará kamenná koryta. Pokud nemáte prostorovou představivost, raději si vše předem nakreslete, nejen kvůli rozmístění kamenů, ale i sázení rostlin.

Mohlo by vás zajímat:  Modré květiny zahradě sluší a opticky ji zvětší. Toto jsou nejlepší druhy

Vybíráme substrát a zemninu

Jakou zeminu vybrat? Vždy vycházejte z potřeb skalniček, při nákupu se informujte, jaký druh rostliny preferují. Někteří zahrádkáři používají obyčejnou ornici, jiní si míchají speciální směs z drnovky, listovky, rašeliny, písku, štěrku a kompostu. Rostlinám zvyklým na suchou zem přidejte do směsi více písku nebo štěrku, vlhkomilným prospěje naopak přídavek rašeliny.

Co do skalky pořídit?

A co a kde si do skalky pořídit? Nakupovat můžete ve specializovaných zahradnických prodejnách, ale také na výstavách a burzách. Dejte přednost rostlinám v květináči nebo kontejneru s dostatečně velkým kořenovým balem. Vybírejte půdopokryvné druhy, které zamezují tvorbě plevele (iberka vždyzelená, rozchodníky, hvozdík kropenatý, mydlice bazalkovitá), ale třeba i konifery (borovice kleč, zakrslý smrk pichlavý, zerav západní) nebo drobnější cibuloviny (tulipány, šafrán, krokusy), také rododendrony, azalky a bylinky tymián, levandule, šalvěj, dobromysl).

Mohlo by vás zajímat:  Palmy dávno nezdobí jen exotické země. Mohou být součástí našich domovů, ale jenom za těchto důležitých podmínek

Kupte si semena květin na skalku

VIDEO: Stavba zahradní skalky

 

VIDEO: Budování zahradní skalky na slunci

Přidat na Seznam.cz

Jedna odpověď na “Jak si postavit skalku”

Komentáře jsou uzavřené.