Jak pěstovat fuchsie

Přestože fuchsie patří k nejznámějším balkonovým rostlinám, není péče o ně nijak jednoduchou záležitostí. Aby Vám dělaly radost, je třeba dodržet alespoň základní pravidla pěstování. Pokud jste se rozhodli pěstovat tyto rostlinky poprvé, jde o správnou volbu. Vždyť tyto keříky jsou po celou sezónu doslova obsypány nádhernými květy.

Nevíte si rady s tím jak pěstovat fuchsie? Článek Vám poradí i s výběrem, pěstováním i s péčí o ně. V současné době se rozlišuje přes sto botanických druhů a stále přibývají nové. Pěstitelé je mají rádi zejména pro to, že nádherně ozdobí zahradu i balkóny.

Popis rostliny

Fuksie je rodem patřícím do čeledi pupálkovitých rostlin. Existuje přes 12.000 známých kultivarů. Vyskytují se a pěstují se převislé, polovzpřímené, převislé s jednoduchými, s jednoduchými trubkovitými květy, plnými i poloplnými květy. Velký rod znamená i velké odlišnosti v tom, jak pěstovat fuchsie. Než se do něčeho pustíte, přečtěte si odbornou literaturu.

Mohlo by vás zajímat:  I jediná květina může rozzářit celou zahradu. Inspirujte se neobyčejnými barevnými rostlinami

Získané znalosti pro jistotu ještě konfrontujte s radami odborných pěstitelů. Pěstování rostlin je v praxi dost složité, vzhledem k jejich pestrosti. Není možné stručně obsáhnout veškeré zásady pro zdárný růst, kvetení a přezimování. S tím Vám může pomoci odborník.

Pěstitelské zásady

Jedná se o šest základních zásad. Mají pomoci s úspěšným pěstováním fuchsií. Tyto rady však musíte doplnit o konzultaci s odbornou literaturou.

1. Umístění

Vyžadují vzdušné, světlé stanoviště, chráněné před poledním sluncem. Ze světových stran jim nejlépe vyhovuje východ a západ. Fuchsie s tmavými květy mají rády světlé stanoviště. Druhy se světlými a většími květy upřednostní místo bez dopadu přímých slunečních paprsků. Veškeré druhy nesnesou horký vzduch.

Mohlo by vás zajímat:  Rostliny, které ozdobí zahradu i během prvních mrazíků

2. Letnění

Umisťujte je na zahradě, terase či balkóně. Rostliny vyneste ven ihned, jak to počasí dovolí. Pokud se vyskytují přízemní mrazíky, chraňte rostliny obalem z geotextílie. Vhodná doba pro letnění nastává koncem dubna.

3. Substrát

Vyžadují vzdušnou, humózní a kyselejší půdu s PH okolo 6. Důležitá je kvalita substrátu a poměr jednotlivých složek. Ten závisí na konkrétních podmínkách, ve kterých jsou rostliny pěstovány. Používá se substrát na pelargonie.

4. Zálivka a rosení

V období vegetace jim vždy dopřejte vydatnou zálivku a vlhčí vzduch. Rostliny nikdy nepřelívejte. Čím nižší teplota, tím delší doba zlého substrátu. V přemokřeném substrátu snadno uhnijí. Dbejte proto na to, aby po zálivce nezůstala v misce stát voda. V zimních měsících se zálivka provádí jednou za dva až tři týdny menším množstvím vody.

Mohlo by vás zajímat:  Podzim je ideální dobou pro sázení růží. Každou zahradu promění v kousek ráje

5. Hnojení

Zdravý vzhled a bohatost květů jim zajistíte pravidelným přísunem živin v podobě hnojiv. Hnojit se musí pravidelně dvakrát do týdne. Začněte na začátku dubna a skončete v srpnu.

6. Tvarování

Na počátku vegetačního období jim vždy zakraťte výhony. Zajistíte si tím pěkný kompaktní vzhled. Neduživé zimní výhony je třeba odstranit.

Přidat na Seznam.cz