Jak pěstovat fuchsie

Přestože fuchsie patří k nejznámějším balkonovým rostlinám, není péče o ně nijak jednoduchou záležitostí. Aby Vám dělaly radost, je třeba dodržet alespoň základní pravidla pěstování. Pokud jste se rozhodli pěstovat tyto rostlinky poprvé, jde o správnou volbu. Vždyť tyto keříky jsou po celou sezónu doslova obsypány nádhernými květy.

Nevíte si rady s tím jak pěstovat fuchsie? Článek Vám poradí i s výběrem, pěstováním i s péčí o ně. V současné době se rozlišuje přes sto botanických druhů a stále přibývají nové. Pěstitelé je mají rádi zejména pro to, že nádherně ozdobí zahradu i balkóny.

Popis rostliny

Fuksie je rodem patřícím do čeledi pupálkovitých rostlin. Existuje přes 12.000 známých kultivarů. Vyskytují se a pěstují se převislé, polovzpřímené, převislé s jednoduchými, s jednoduchými trubkovitými květy, plnými i poloplnými květy. Velký rod znamená i velké odlišnosti v tom, jak pěstovat fuchsie. Než se do něčeho pustíte, přečtěte si odbornou literaturu.

Mohlo by vás zajímat:  Dá se pěstovat pro krásu, ale má i pozitivní vlastnosti. Podceňovaná hoja vyčistí vzduch od toxinů

Získané znalosti pro jistotu ještě konfrontujte s radami odborných pěstitelů. Pěstování rostlin je v praxi dost složité, vzhledem k jejich pestrosti. Není možné stručně obsáhnout veškeré zásady pro zdárný růst, kvetení a přezimování. S tím Vám může pomoci odborník.

Pěstitelské zásady

Jedná se o šest základních zásad. Mají pomoci s úspěšným pěstováním fuchsií. Tyto rady však musíte doplnit o konzultaci s odbornou literaturou.

1. Umístění

Vyžadují vzdušné, světlé stanoviště, chráněné před poledním sluncem. Ze světových stran jim nejlépe vyhovuje východ a západ. Fuchsie s tmavými květy mají rády světlé stanoviště. Druhy se světlými a většími květy upřednostní místo bez dopadu přímých slunečních paprsků. Veškeré druhy nesnesou horký vzduch.

2. Letnění

Umisťujte je na zahradě, terase či balkóně. Rostliny vyneste ven ihned, jak to počasí dovolí. Pokud se vyskytují přízemní mrazíky, chraňte rostliny obalem z geotextílie. Vhodná doba pro letnění nastává koncem dubna.

Mohlo by vás zajímat:  Echinacea právem patří mezi oblíbené květiny, ale pouze v jedné barvě je opravdu poklad

3. Substrát

Vyžadují vzdušnou, humózní a kyselejší půdu s PH okolo 6. Důležitá je kvalita substrátu a poměr jednotlivých složek. Ten závisí na konkrétních podmínkách, ve kterých jsou rostliny pěstovány. Používá se substrát na pelargonie.

4. Zálivka a rosení

V období vegetace jim vždy dopřejte vydatnou zálivku a vlhčí vzduch. Rostliny nikdy nepřelívejte. Čím nižší teplota, tím delší doba zlého substrátu. V přemokřeném substrátu snadno uhnijí. Dbejte proto na to, aby po zálivce nezůstala v misce stát voda. V zimních měsících se zálivka provádí jednou za dva až tři týdny menším množstvím vody.

5. Hnojení

Zdravý vzhled a bohatost květů jim zajistíte pravidelným přísunem živin v podobě hnojiv. Hnojit se musí pravidelně dvakrát do týdne. Začněte na začátku dubna a skončete v srpnu.

Mohlo by vás zajímat:  Připravit nové rostliny pro další sezonu je možné několika způsoby, které nám zahrada sama nabízí

6. Tvarování

Na počátku vegetačního období jim vždy zakraťte výhony. Zajistíte si tím pěkný kompaktní vzhled. Neduživé zimní výhony je třeba odstranit.

Přidat na Seznam.cz