Jak pěstovat jahody
Pokud máte v zahrádce jen trochu místa „nazbyt“, měli byste jej věnovat jahodám. Chutné aromatické plody, výnos 1 kg i podstatně více z 1 m2, plynulé postupné zrání, sklizeň již v prvním roce po vysazení, kterou budeme moci sklízet ještě další tři roky. Jahoda má výbornou aromatickou chuť a množství vitamínů.
Kultivary jahod
Kultivary v podstatě lze shrnout do pěti skupin:
• Jahoda velkoplodá jednou rodící (dozrává v červnu a v červenci).
• Jahoda velkoplodá remontantka (dozrává v červnu a červenci a potom na podzim dává ještě jednu menší úrodu).
• Jahoda velkoplodá stálerodící (dává plody zpravidla od června až do pozdního podzimu).
• Jahoda třešňovitá, tzv. měsíční (dává menší plody, ale mimořádně aromatická – od června do skončení vegetace).
• Jahody popínavé (přinášejí plody i na odnožích – produkci odnoží od června do prvních mrazů).
V zahradách se osvědčuje zejména 1., 2. a 4. skupina.
Nároky jahod na stanoviště, půdu
Jahodám se nejlépe daří na slunci, ale poměrně dobře i v polostínu. Nejvhodnější jsou polohy s průměrnou roční teplotou asi 7 stupňů celsia. Nejvhodnější jsou rovinaté polohy nebo mírné svahy s jihozápadní expozicí. Méně vhodné jsou východní nechráněné svahy, jakož i severní svahy.
Jahody nejsou zvlášť náročné na půdu. Kromě extrémně suchých, neúrodných či velmi těžkých, vlhkých, podmáčených půd se jim daří všude. Nejlépe v hlinitopísečných nebo písečnohlinitých s dostatkem humusu a živin. Půdní reakce má být mírně kyselá až neutrální. Aby jahody dobře rostly a rodily, musí mít zajištěn dostatek vláhy. Ideální množství je 600 – 700 mm ročně.
Výsadba jahod
Jahody vysazujeme brzy na jaře nebo v druhé polovině srpna – až do poloviny září. Pozdější výsadba se nedoporučuje, protože rostliny do zimy nestačí zakořenit a přes zimu často vymrznou.
Půdu před výsadbou zbavíme všech plevelů, dobře pohnojíme kompostem a potom zryjeme. Půdu po zrytí důkladně zalijeme vodou (z konve), aby půda nasákla vodou a lépe se usadila.
Těžší půdu těsně před výsadbou snadno překopeme a shrabeme, lehčí půdu stačí jen shrabat. Nejlepší je sázet rostliny se silným krčkem – je to přechod mezi kořeny a listy. Kořeny nesmí být staré, poškozené, suché. Sazenice před sázením musí být mírně vlhké. Pokud jsou kořeny suché, před sázením je můžeme namočit do vody. Nesmí to být ale kaše z bláta, protože husté kořeny se slepí, hliněný bal může ztvrdnout a ujmutí rostliny může být ohroženo. Pokud má rostlina zdravé a silné kořeny, můžeme jí ponechat všechny listy, když jsou kořeny slabší, uděláme dobře, když některé nadbytečné listy odstraníme. Sazenicím stačí tři plně vyvinuté listy.
Jamky do kterých sázíme, mají být dost široké, abychom kořeny mohli co nejvíce rozprostřít. Kořeny v jamce nesmějí být zahnuty nebo dokonce obrácené směrem nahoru. Po zasypání půdu důkladně utlačíme, Správně zasazené sazenice, když je chytíme za listy, by se neměly dát z půdy snadno vytáhnout.
Jak hluboko rostliny vysazovat? Platí zásada, že tak hluboko jako rostly ve školce. Srdíčko má byt asi 1 cm pod povrchem, protože půda po zalití ulehne. V zahrádce pěstujeme jahody udržováním jednotlivých trsů v sponě 80 x 40 cm.
Hnojení jahod
Jahody přihnojujeme každý rok. V předjaří kolem trsů rozhodíme průmyslová více složková hnojiva, jako je Cererit nebo NPK v dávce 350 – 650 g na 10 m:. Můžeme použít i Fragarin. Přihnojování má vliv na velikost plodů. Podruhé přihnojujeme po sklizni.
Škůdci, choroby jahod
Nejvíce škod na jahodách způsobuje píseň šedá, která se na rostlinách objevuje za vlhkého a teplého počasí. V květnu se začnou vyvíjet na zelených plodech pouhým okem neviditelné spóry. Plod po čase hnědne a objeví se na něm šedý povlak plísně. Z chemických přípravků před květem můžeme použít Konilan 50 WP (0,1%), Fundazol (0.05%) nebo Euparen (0,25%).
Občas se na listech jahod objevují načervenalé skvrny, které později zbělají. Toto houbové onemocnění způsobuje, že silně napadené listy odumírají. Preventivně můžeme použít měďnaté přípravky.
Ze živočišných škůdců zdraví jahod ohrozí květopas jahodová a roztočík jahodový. Květopas brouček, jehož samičky kladou vajíčka do vyhloubeného otvoru poupat, roztočík je drobný nažloutlý pavouček, který saje na mladých listech v srdci jahody. Účinný prostředek proti těmto škůdcům postřik Metation E 50 nebo Tiodanom 35 EC.
Proti květopasi stříkáme na začátku tvorby poupat.
Odrůdy jahod
Jednou rodící odrůdy: Senga Sengana (velmi dobrá odrůda, plody vhodné ke konzumaci i na konzervování), Roxana (odrůda vyniká dobrým zdravotním stavem a dobrou kvalitou plodů), Zefyr (nasládlá odrůda s chutnými plody), Dagmar (odrůda s vel. vysokou úrodou kvalitních plodů).
Remonte odrůdy: Lidka (odrůda s dobrými plody a dobrým zdravotním stavem).
Měsíční jahody: Ruj a na (plody jsou asi třikrát větší než lesní jahody).
Popínavé jahody: Sem patří odrůda sojana a Kitererdbeeren HUMMEL.
VIDEO: Jak pěstovat jahody
VIDEO: Pěstování jahod doma v truhlících
Zdroj obrázku: SXC.hu
Dobry den prosím o radu zda mohu jahody pěstovat ve svahovych tvarnicich.chci to postavit do pyramidy a zda mi budou plodit jako na zahone.děkuji za radu