Rukola

I na podzim můžete sadit

I když mnozí považují podzim jako začátek zimy, tak přesto to je ještě velice dobré roční období. Dokonce si klidně můžete i něco nasadit, protože podzim přeje některým druhům zeleniny. Tak ještě okopávejte záhonky.

Připravte si záhonek

Se sázením na podzim to bereme opravdu vážně, není to žádný vtip, klidně na svou zahrádku můžete něco vysadit i v tomto ročník období. A proto je dobré nachystat si třeba dva záhonky. Musíte je nejprve připravit. A to znamená odstranit předešlou zeleninu, jak nať tak i úrodu, aby váš záhonek byl čistý a připravený. Výhodou je, že nemusíte záhonek hnojit, ale pokud chcete, můžete do něj přidat trochu kompostu, ale není to podmínkou. Každopádně po celou dobu je hnojení zbytečné, protože většina podzimních sazenic velice rychle rostou i bez hnojení.

Mohlo by vás zajímat:  Ovocnáře často trápí choroby stromů, zachránit ovocnou úrodu pomůže hlavně prevence

Pečujeme o podzimní sadbu

Starost o záhonky není nijak složitá. V podstatě vyžaduje téměř to samé, jako byste sázeli na jaře. Jedním z nejdůležitějších aspektů je pravidelná zálivka. Samozřejmě, že pokud venku prší a vy máte záhonek venku, tak samozřejmě déšť splní zálivku za vás, což je výhoda deštivých podzimních dnů. Kromě toho podzimní sázení vyžaduje i něco malého navíc. Není to žádný velký problém, ale musíte myslet na svůj záhon. Vzhledem k tomu, že už mohou být večer či po ránu mrazíky, tak je lepší vaši sadbu zakrýt netkanou textilií, avšak tu musíte přes den oddělat, aby vaše sazeničky měly dostatek sluníčka a vzduchu. Tak vidíte, že péče nevyžaduje mnoho a stejně si můžete dopřávat čerstvou zeleninu i v tomto pro některé nepříjemném počasí.

Mohlo by vás zajímat:  Bramborové slupky by neměly končit v koši, takto dokážou prospět mnoha rostlinám

Co můžeme nasadit?

Pravdou je, že pokud jste se rozhodli pro podzimní výsadbu, tak nemáte tak velkou škálu výběru zeleniny, jako při sázení na jaře. Většinou jste omezení pouze na listovou zeleninu, ovšem ta je velice zdravá, a proto je dobré jí dva záhonky obětovat. Jednou z vhodných sazenic je rukola. Výhodou je, že rukola velice rychle roste, takže jí můžete sklízet, ještě než začne zima. Kromě rukoly můžete sadit i  Roselu, což je celoroční salát, stejně tak dobrý je i rekord či kozlíček. Kozlíček polníček je další salátek, který roste velice rychle, takže jej také můžete jíst, ještě než začne zima, navíc je hodně nenáročný.

Mohlo by vás zajímat:  Zahradní kompost zužitkuje organický odpad a promění ho ve výživné hnojivo

Když je podzim ještě pěkný, tak lze vysadit i ředkvičky. Stejně tak jako salátky i ředkvičky rychle rostou, takže jim stačí trochu pěknější měsíc a můžete je jíst. Péči vyžadují stejnou jako salátky. Takže dostatek vody a přes noc je musíte schovat pod netkanou textilií, aby vám nezmrzly. Ať už si vysadíte jakoukoliv zmíněnou zeleninu, ať už jeden ze salátů či přímo ředkvičky, tak uděláte rozhodně dobře, protože jsou velice zdravé a dokážete z nich vytvořit mnoho pokrmů. Proto je dobré využít i podzimního sázení, tak si nachystejte záhonek.

Nebojte se, i na podzim se může dařit některým druhům zeleniny. A tak si připravte záhonek, abyste dostali čerstvou a výbornou zeleninu.

Přidat na Seznam.cz