Jahody Pestujte

Vyzkoušejte jahody ze semen

Ne, není to omyl. Ačkoli už léta kupujete sazenice a ze semene jste možná zkusili pěstovat pouze takzvané měsíční jahody, toto se vám bude určitě líbit. Na našem trhu jsou totiž tři nové odrůdy jahod, které přinášejí středně velké až velké plody a pěstují ze semen. Kromě nich přišli odborníci také s novou odrůdou měsíčních jahod, která rodí celé vegetační období. Navíc přináší plody, na kterých si opravdu pochutnáte, protože vůní a chutí připomínají lesní jahody.

Proč je lepší vysévat? Díky tomuto způsobu pěstování odstraníte největší problém této plodiny – náchylnost na virové choroby. Virózy totiž běžně jahodám deformují listy, způsobují nemoci, snižují rodivost a často zlikvidují celou rostlinu.

Při vegetativním rozmnožování se virus přenese i na novou sazenici. Virózy jsou přenášeny i mšicemi a jiným hmyzem a na záhoně se snadno rozšíří z jedné rostliny na druhou. Založit zdravý, chorobami nezatížený záhon je v zahrádce téměř nemožné. Účinnějším řešením je jahody vysít, semeny se totiž virus nepřenáší.

Kdy jahody vysévat?

Termín výsevu si zvolte podle vlastních možností. Z lednového a únorového výsevu vypěstujete sazenice na vysazování začátkem léta. Vysadit je do půdy můžete v květnu a červnu, koncem léta přinesou první plody. Příští rok budou rodit naplno. Při brzkém vysévání však mohou nastat problémy pro nedostatek světla při klíčení. Semenáčky se mohou příliš vytahovat.

Mohlo by vás zajímat:  Hrušky rozpohybují střeva a nastartují trávení. V kombinaci s medem zachutnají každému

TIP: Jak pěstovat jahody?

Vysévat však můžete i později – od března do května až června. V tomto čase mají semenáčky dostatek světla i tepla, sazeničky jsou pevné, kompaktní a plně vyvinuté. Musíte však počítat s tím, že úrodu přinesou až v následujícím roce.

Jak na to?

Vzrůst sazenic ze semen trvá přibližně tři měsíce. Můžete to zkusit ve skleníku, ale i uvnitř na okenním parapetu. Drobná semena potřebují k vyklíčení světlo, vysévejte je proto na povrch kvalitního výsevního substrátu a jen jemně zatlačte. Po celou dobu klíčení musí mít rovnoměrnou vlhkost. Zakryjte proto secí misku tabulkou skla nebo fólií.

Přímo na substrát můžete položit noviny, které udržujte stále vlhké. Semeno jahod klíčí dva až tři týdny, přičemž potřebuje teplotu alespoň 20 stupňů. Růst semenáčků je zpočátku pomalý, rychleji začnou růst až když mají dva až tři pravé listy. Mladé rostliny z výsevů dvakrát přesaďte, poprvé za čtyři až šest týdnů od vyklíčení.

Vysazování na záhon

Přijde na řadu až když mají mladé rostlinky pět až deset listů. První květy vyštipněte, aby se jahody předčasnou rodivostí nevysilovaly. Pokud budete sázet do bedniček, vyberte masivnější, osvědčily se například samozavlažovací. Substrát by měl být bohatý na humus, dobře propustný a mírně kyselý, tedy s pH kolem 5. Dostatek vláhy v nádobách je důležitý. Kořenové baly by totiž měly být stále mírně vlhké.

Mohlo by vás zajímat:  Dokonalé letní ovoce, které osvěží a doplní vitaminy. Dopřejte si broskví, kolik chcete

Nezapomeňte!

Jelikož z poloviny hybridních semen mohou vyrůst rostliny s rodivý květinami a druhá polovina nemusí tvořit pyl, myslete na to při vysazování do bedýnky na balkon. Problém může nastat, když vysadíte do jedné pouze dvě až tři rostliny a náhodou budou mít všechny sterilní, tedy nerodivé květy. Počkejte proto s vysazováním sazenic na první květ a zajistěte, abyste měli v bedýnce vždy alespoň jednu rostlinu s květem, který tvoří pyl, tedy ze kterého se doslova práší.

Přezimování

Všechny odrůdy vypěstované ze semen přezimují na záhoně bez problémů. V našich podmínkách nevymrzá. Když budete pěstovat jahody v truhlících nebo jiných nádobách, zakryjte je během silných mrazů chvojím. Proti promrznutí je lepší izolovat i stěny a dno bedýnek. Nejčastější příčinou úhynu jahod v průběhu zimy však není mráz, ale vyschnutí. Dostatek sněhu na bedýnce tepelně izoluje a současně při oblevě dodá vodu, která pomalu vsákne do substrátu. Pokud sníh není, měli byste i během zimy substrát v bedýnce občas zalít.

Mohlo by vás zajímat:  To nejlepší hnojivo můžeme mít po ruce po celý rok. Založit kompost je snadné

Odrůdy jahod

Rujána je stále rodící, měsíční jahoda. Tmavočervené plody jsou malé, nepravidelného tvaru. Chuť je sladká, velmi aromatická. Rostlina prakticky neodnožuje.

Temptation je převislé rostoucí, opakovaně kvetoucí odrůda se středně velkými plody. Mladé rostliny jsou schopny rodit na dlouhých odnožích, které visí ze závěsného květináče. Bohaté květenství jsou vysoko nad úrovní trsu, proto se plody půdy nedotýkají a nehnijí. Výhoda převislé rostoucích jahod spočívá především v čistotě plodů, které jsou minimálně napadány chorobami i hnilobou. Jahůdky jsou snadno dostupné při sklizni a téměř netrpí deformacemi. Tuto odrůdu můžete pěstovat na záhonech, v závěsných květináčích, nebo v truhlících položených na zemi.

Grandian F1 je opakovaně kvetoucí odrůda s velkými, šťavnatými plody. Jsou dobře vybarvené, vynikají sladkostí a typickou vůní i chutí. Silné rostliny rodí od konce června až do prvních podzimních mrazíků.

Delician F1 je nová velkoplodá stále rodící jahoda pěstovaná ze semen. Už její jméno mluví za vše. Jde o takzvaný japonský typ s mimořádně vynikající chutí a výraznou vůní.

VIDEO: Jak na pěstování jahod

Zdroj obrázku: SXC.hu

Přidat na Seznam.cz