jak pěstovat jahody

Jak pěstovat jahody

jak pěstovat jahodyPokud máte v zahrádce jen trochu místa „nazbyt“, měli byste jej věnovat jahodám. Chutné aromatické plody, výnos 1 kg i podstatně více z 1 m2, plynulé postupné zrání, sklizeň již v prvním roce po vysazení, kterou budeme moci sklízet ještě další tři roky. Jahoda má výbornou aromatickou chuť a množství vitamínů.

Kultivary jahod

Kultivary v podstatě lze shrnout do pěti skupin:

Jahoda velkoplodá jednou rodící (dozrává v červnu a v červenci).
Jahoda velkoplodá remontantka (dozrává v červnu a červenci a potom na podzim dává ještě jednu menší úrodu).
Jahoda velkoplodá stálerodící (dává plody zpravidla od června až do pozdního podzimu).
Jahoda třešňovitá, tzv. měsíční (dává menší plody, ale mimořádně aromatická – od června do skončení vegetace).
Jahody popínavé (přinášejí plody i na odnožích – produkci odnoží od června do prvních mrazů).

V zahradách se osvědčuje zejména 1., 2. a 4. skupina.

Nároky jahod na stanoviště, půdu

Jahodám se nejlépe daří na slunci, ale poměrně dobře i v polostínu. Nejvhodnější jsou polohy s průměrnou roční teplotou asi 7 stupňů celsia. Nejvhodnější jsou rovinaté polohy nebo mírné svahy s jihozápadní expozicí. Méně vhodné jsou východní nechráněné svahy, jakož i severní svahy.
Jahody nejsou zvlášť náročné na půdu. Kromě extrémně suchých, neúrodných či velmi těžkých, vlhkých, podmáčených půd se jim daří všude. Nejlépe v hlinitopísečných nebo písečnohlinitých s dostatkem humusu a živin. Půdní reakce má být mírně kyselá až neutrální. Aby jahody dobře rostly a rodily, musí mít zajištěn dostatek vláhy. Ideální množství je 600 – 700 mm ročně.

Mohlo by vás zajímat:  Bílá slupka na citrusech je vhodná ke konzumaci. Je zdravá stejně jako samotné ovoce

Výsadba jahod

Jahody vysazujeme brzy na jaře nebo v druhé polovině srpna – až do poloviny září. Pozdější výsadba se nedoporučuje, protože rostliny do zimy nestačí zakořenit a přes zimu často vymrznou.
Půdu před výsadbou zbavíme všech plevelů, dobře pohnojíme kompostem a potom zryjeme. Půdu po zrytí důkladně zalijeme vodou (z konve), aby půda nasákla vodou a lépe se usadila.

Těžší půdu těsně před výsadbou snadno překopeme a shrabeme, lehčí půdu stačí jen shrabat. Nejlepší je sázet rostliny se silným krčkem – je to přechod mezi kořeny a listy. Kořeny nesmí být staré, poškozené, suché. Sazenice před sázením musí být mírně vlhké. Pokud jsou kořeny suché, před sázením je můžeme namočit do vody. Nesmí to být ale kaše z bláta, protože husté kořeny se slepí, hliněný bal může ztvrdnout a ujmutí rostliny může být ohroženo. Pokud má rostlina zdravé a silné kořeny, můžeme jí ponechat všechny listy, když jsou kořeny slabší, uděláme dobře, když některé nadbytečné listy odstraníme. Sazenicím stačí tři plně vyvinuté listy.

Mohlo by vás zajímat:  Pokud milujete ananas, vypěstujte si vlastní. Jedinou podmínkou je trpělivost

Jamky do kterých sázíme, mají být dost široké, abychom kořeny mohli co nejvíce rozprostřít. Kořeny v jamce nesmějí být zahnuty nebo dokonce obrácené směrem nahoru. Po zasypání půdu důkladně utlačíme, Správně zasazené sazenice, když je chytíme za listy, by se neměly dát z půdy snadno vytáhnout.
Jak hluboko rostliny vysazovat? Platí zásada, že tak hluboko jako rostly ve školce. Srdíčko má byt asi 1 cm pod povrchem, protože půda po zalití ulehne. V zahrádce pěstujeme jahody udržováním jednotlivých trsů v sponě 80 x 40 cm.

Hnojení jahod

Jahody přihnojujeme každý rok. V předjaří kolem trsů rozhodíme průmyslová více složková hnojiva, jako je Cererit nebo NPK v dávce 350 – 650 g na 10 m:. Můžeme použít i Fragarin. Přihnojování má vliv na velikost plodů. Podruhé přihnojujeme po sklizni.

Škůdci, choroby jahod

Nejvíce škod na jahodách způsobuje píseň šedá, která se na rostlinách objevuje za vlhkého a teplého počasí. V květnu se začnou vyvíjet na zelených plodech pouhým okem neviditelné spóry. Plod po čase hnědne a objeví se na něm šedý povlak plísně. Z chemických přípravků před květem můžeme použít Konilan 50 WP (0,1%), Fundazol (0.05%) nebo Euparen (0,25%).
Občas se na listech jahod objevují načervenalé skvrny, které později zbělají. Toto houbové onemocnění způsobuje, že silně napadené listy odumírají. Preventivně můžeme použít měďnaté přípravky.

Mohlo by vás zajímat:  Skvělá letní svačinka i nečekaný lék. Angrešt si rozhodně zaslouží více pozornosti

Ze živočišných škůdců zdraví jahod ohrozí květopas jahodová a roztočík jahodový. Květopas brouček, jehož samičky kladou vajíčka do vyhloubeného otvoru poupat, roztočík je drobný nažloutlý pavouček, který saje na mladých listech v srdci jahody. Účinný prostředek proti těmto škůdcům postřik Metation E 50 nebo Tiodanom 35 EC.
Proti květopasi stříkáme na začátku tvorby poupat.

Odrůdy jahod

Jednou rodící odrůdy: Senga Sengana (velmi dobrá odrůda, plody vhodné ke konzumaci i na konzervování), Roxana (odrůda vyniká dobrým zdravotním stavem a dobrou kvalitou plodů), Zefyr (nasládlá odrůda s chutnými plody), Dagmar (odrůda s vel. vysokou úrodou kvalitních plodů).

Remonte odrůdy: Lidka (odrůda s dobrými plody a dobrým zdravotním stavem).

Měsíční jahody: Ruj a na (plody jsou asi třikrát větší než lesní jahody).

Popínavé jahody: Sem patří odrůda sojana a Kitererdbeeren HUMMEL.

VIDEO: Jak pěstovat jahody

 

VIDEO: Pěstování jahod doma v truhlících

Zdroj obrázku: SXC.hu

Přidat na Seznam.cz

2 Odpovědi na “Jak pěstovat jahody”

  1. Dobry den prosím o radu zda mohu jahody pěstovat ve svahovych tvarnicich.chci to postavit do pyramidy a zda mi budou plodit jako na zahone.děkuji za radu

Komentáře jsou uzavřené.