Maliny Ostruziny

Jak pěstovat maliny a ostružiny

maliny-ostruzinyK drobnému ovoci patří i maliny a ostružiny, kterým se u nás začíná věnovat stále větší pozornost. Jejich plody se konzumují čerstvé a v domácnostech se zpracovávají na hodnotné produkty, případně se zmrazují. Vzrůstající poptávka stále převyšuje nabídku.

Kultivary rostlin

Pěstované kultivary malin můžeme rozdělit na jednou rodící a na celoroční, kultivary ostružin na rostoucí vzpřímeně a plazivé.

Nároky na stanoviště, půdu

Maliny a ostružiny vyžadují chráněnou slunnou polohu, protože prvním předpokladem jejich úspěšného pěstování je každoroční řádné vyzrání dřeva. Na takových stanovištích výhonky dobře dozrávají, nenamrzají a rostliny vytvářejí bohatou a pravidelnou úrodu velkých plodů.

Maliny často nacházíme vysazeny pod stromy jako podplodiny, ale nevyplácí se to, špatně rodí a příliš vyčerpávají stromem půdu. Lepší je vysazení na slunných místech, u plotu a podobně.
Maliny vyžadují středně těžké, spíše hlinité, kypré, humusové půdy a dostatek vody zejména v období tvoření plodů. V mokré půdě slabě rodí a rychle odumírají, spodní voda nesmí být vyšší než 150 cm.

Ostružinám se daří v propustné, humusovité, jílovopísečné půdě dostatečně zásobené vodou. Pro pěstování jsou nevhodné mělké, snadno vysychající štěrkové půdy chudé na živiny a zastíněné studené polohy. Zvlášť plazivé ostružiny vyžadují teplou polohu.

Mohlo by vás zajímat:  Dřevěný popel je tajnou zbraní proti škůdcům i skvělým domácím hnojivem

Výsadba malin a ostružin

Sazenice ostružin vysazujeme zpravidla na jaře, protože jejich řídké dřevo v průběhu zimy snadno ztrácí vodu a nevyvinutý kořenový systém není schopen ztrátu vody doplňovat. Jejich značné uhynutí po zimě není způsobené mrazem – jak se často nesprávně domníváme – ale tím, že uschnou. Nejlépe se ujímají už nabobtnalé sazenice. Sázíme je do řad vzdálených od sebe 2,5 m. Vzpřímeně rostoucí kultivary vysazujeme v řadách 1 – 1,5 ma plazivé 2 – 3 m od sebe.

Při vysazování plazivých odrůd, které mnozí zahrádkáři vysazují k plotům a stěnám, doporučujeme zhotovit různé dřevěné konstrukce nebo drátěnky s výškou drátu nad zemí 60, 140 a 220 cm.
Keře v dobrých podmínkách a při dobrém ošetřování rodí na jednom místě 10 až 15 let, někdy i déle.

Maliny vysazujeme obvykle v říjnu. Pokud jsme pozemek před výsadbou řádně upravili (hluboko poryli, dobře pohnojili), stačí při výsadbě vyrýt rýčem jamku jen lak širokou a hlubokou, aby se v ní ostrým nožem zkrácené kořeny sazenic volně rozložily, tedy asi 30 x 30 x 30 cm.
Maliny a ostružiny vysazujeme asi o 3 – 5 cm níž, než rostly ve školce. Dáváme pozor, abychom nepoškodili podlouhlé pupeny na kořenovém krčku; když se poodlomí, rostlina zahyne.

Mohlo by vás zajímat:  Sice páchne, ale také nahradí mnoho chemických léků. K pěstování postačí trocha vody na parapetu

Hnojení

Vzhledem k intenzitě tvorby mladého dřeva a na rychlý vývin plodů od doby kvetení do doby sklizně mají tyto ovocné druhy zvýšené nároky především na hnojení. Každý rok v předjaří a před kvetením přihnojujeme vícesložkovými granulovanými hnojivy NPK a Cereritem v dávce 35U – 550 g na 10 m-. Každý 3. – 4. rok do půdy zapracujeme dobře vyzrálý kompost.

Škůdci, choroby

Ze škůdců se na malinách poměrně často vyskytuje bejlomorka malinová. V období od května do září poškozuje keře. Její larvy vyžírají v pletivech výhonů mělké chodbičky. Výhonky později zasychají. Napadené výhonky je třeba odříznout a spálit. K hubení se používá postřik přípravky Soldep a Lidykol.

Virózy malin a ostružin

Maliny napadají i virózy, především mozaika, která je nevyléčitelná. Listy rostlin mají žluté tečky nebo skvrny. Nejvhodnější je napadené rostliny vykopat i s kořeny a spálit. Protože virové choroby rozšiřuje zejména krev sající hmyz, pravidelným postřikováním bojujeme především proti mšicím.
Ostružiny napadají obyčejně tytéž nemoci jako maliny. Stává se, že někdy plody ostružin nedozrají, mnohé z nich zůstávají červené. Příčinou bývá napadení roztoči, kteří se živí plody, způsobuje jejich znetvoření a zabraňuje dozrávání. Výhonky s napadenými plody hned po sklizni spálíme a v následujícím roce v červnu je postřikujeme sirnatými přípravky.

Mohlo by vás zajímat:  Tato šťavnatá maska pleti zachutná. Maliny jsou vynikající antioxidant, který pokožku rozzáří

Odrůdy malin a ostružin

Granát – má plody středně velké až velké, či kuželovité, dužina je šťavnatá, typicky malinové chuti a vůně. Plody dozrávají koncem června v první polovině července. Keř roste středně vzpřímeně.

Rubín – má plody středně velké, podlouhle-kuželovité, dužina je šťavnatá, aromatická. Plody dozrávají přibližně stejně jako plody odrůdy Gina. Keř roste středně vzpřímeně.

Lloyd George – dvakrát rodící odrůda má plody velké, tupě kuželovité, jsou velmi šťavnaté, sladko-kyselé. Dozrávají koncem června až začátkem července. Keř roste středně bujně, vzpřímeně.

Wilsonova raná – známá odrůda má plody středně velké, dužina je sladká. Plody dozrávají v červenci až začátkem srpna. Keř roste středně bujně a vytváří keře s menším počtem slabých vzpřímených na koncích mírně svěšený výhoncích.
Ostatní odrůdy jako Taylorová, Theodor Reimei Lucretia za krutých zim namrzají.

VIDEO: O pěstování malin

Zdroj fotografie: SXC.hu

Přidat na Seznam.cz

2 Odpovědi na “Jak pěstovat maliny a ostružiny”

 1. Dobrý den nevím zda jsem tady dobře ale potřebuji radu ohledně záhonu na Maliny , a to zda mohu keře vsadit do netkané textílie a pokud ano tak co na ní mohu dát ? kůru ? oblázky ? nebo je to hloupost ? děkuji M. Bezděk

 2. Dobrý den,

  můj dotaz je ohledně napadení ostružiny ,,rezavosti,,v tomto letošním jarním období
  se objevilo několik červených ,,strupů,,po celé délce stonku.
  Je nějaká možnost ,,rada,,k odstranění této záležitosti.

  děkuji Vám za vyjádření

  s pozdravem I.Žďárská

Komentáře jsou uzavřené.