20100719 Stanleypkseawall Hydrangea Cutler Dsc06120

Jak pěstovat hortensie

By: Wendy Cutler

Majitelé zahrad, kteří se chlubí atraktivními květy hortensií, většinou nevědí, že ještě přede dvěma stoletími byla tato vévodkyně mezi květinami u nás zcela neznámou. Původně zkrášlovala okolí Čínské zdi a japonské ostrovy. Mezi hortensie řadíme dvacet tři druhů dřevin rostoucích ve východní Asii, Severní a Jižní Americe. V České republice se pěstuje několik opadavých druhů.

V zahradách našich pěstitelů se nejčastěji setkáváme s hortensií velkolistou. Pochází z Číny a Japonska. Ovšem řada pěstitelů dodnes netuší, že existuje možnost pěstování, jako pokojové rostliny. Pojďte si přečíst návod o tom, jak hortensie pěstovat. Mohou ozdobit i vaši zahradu či byt.

Základní charakteristika hortensií

Výrazné květy hortensie jsou ozdobou celé zimy. Nejlépe Vám keř vynikne buď samostatně, nebo jako skupinka stejnorodých keřů v trávníku. Kombinovat se může i se záhonem trvalek. Její květenství se využívá hned z několika důvodů. Provoní a ozdobí byt, ale rovněž se využívá i do suchých vazeb.

Mohlo by vás zajímat:  Fuchsie se nespokojí s jen tak nějakými podmínkami, odvděčí se ale nádhernými květy

Charakteristika

  • Keře rostou poměrně rychle, listy jsou jednoduché vstřícné řapíkaté, hrubě pilovité
  • Menší oboupohlavné květy jsou nahlučeny ve výrazná chocholíkovitá květenství. Bohatost vyjadřují zejména ve tvaru koule. Barva květů zahrnuje různou škálu tónů.
  • Kvete od července do září
  • Charakteristickým rysem je změna zbarvení podle půdní reakce – v kyselých půdách jsou namodralé, v alkalických půdách růžové až červené.
  • Disponují velmi dobře rozvětveným kořenovým systémem

Podmínky pro pěstování hortensie

Nejlépe se jí bude dařit v polostínu, na plném slunci vyžaduje dostatečnou zásobu vláhy. Půda by měla být těžší a humózní. Dostatečně vlhká, ne však přemokřená s přídavkem rašeliny. Nikdy je nevysazujte do půdy s obsahem vápníku, jelikož zahynou. Vysazují se na jaře a na podzim v bezlistém stavu, z kontejnerů kdykoliv během vegetace.

Mohlo by vás zajímat:  Orchidej se žloutnoucími listy zachrání přesazení a skořice

Vyhovuje jim přikrytí humózní vrstvou nad kořeny. Mladé rostliny ale i ty starší v zimě chráníme přikrývkou z listí, vhodné je i zastínění proti zimnímu slunci. Květy se zakládají v předjaří. Zejména v období jejího květu hojně zaléváme. Velkou výhodou těchto rostlin je fakt, že netrpí chorobami a škůdci.

Hortensie jako pokojová rostlina

Pro pěstování v bytě jako pokojovou rostlinu je určen jen jeden druh pocházející z Číny. Na jaře současně s růstem výhonů dochází k vytváření mladých výhonků i z kořenového balu. Odřežete je a když dorostou do výšky šesti centimetrů, nasázejte je do misky s pískem a zakryjte sklenicí. Po zakořenění řízky sázejte do hluboké čisté rašeliny v květináči.

Mohlo by vás zajímat:  Růže jsou krásné, ale mnozí je nedoporučují z důvodu nadměrného výskytu škůdců

Poté se postaví na slunné místo a zalévají se. Před příchodem mrazu se přenesou do chladného sklepa, kde jim opadají listy. V březnu se opět postaví na slunná okna a vydatně zalijí měkkou vodou. Kvetoucí se pěstují v polostínu, ať vydrží co nejdéle.

Přidat na Seznam.cz