“wisdom Doesn't Automatically Come With Old Age. Nothing Does Except Wrinkles. It's True, Some Wines Improve With Age. But Only If The Grapes Were Good In The First Place.”

Jak pěstovat vinnou révu

Patříte mezi ty, kteří se letošní jaro rozhodli pustit do pěstování vinné révy? Jestliže ano a na zahradě jste ji zasadili, je to pomalu skoro stejné, jako když zasadíte strom. Při správné péči se dožívá a plodí nejméně čtvrt století a často i déle. Velmi rychle poroste a listy Vám zakryje celou konstrukci. Patří mezi architektonicky zajímavé vertikální prvky zahrady, a to zejména na podzim, kdy má nádherně zbarvené listy. Pojďme si tedy sdělit zásady, jak pěstovat vinnou révu.

Zahradní odrůdy a jejich použití

By: Kate Ter Haar

Pěstování vinné révy není nijak složité, jen je potřeba vybrat si tu správnou odrůdu. Je nejstarší a nejrozšířenější dřevinou na světě, podle růstu se řadí k liánám.

Mohlo by vás zajímat:  Vypěstované produkty vydrží déle čerstvé díky správnému skladování

Pokud máte zahradu orientovanou na jih, zvolte tyto odrůdy: Ryzlink rýnský, Ryzlink vlašský, Frankovku nebo jiné stolní kultivary.

Na východní a západní straně se bude dařit: poloraným odrůdám – Müller Turghau, Veltlínské červené a dalším.

Mezi mrazuvzdorné odrůdy patří: André, Chrupky, Ryzlinky.

Chcete-li révu pěstovat pro přímý konzum hroznů tak nejlepší jsou odrůdy stolní, mezi které patří Chrupky, Čabaňská perla, Diamant, Prink a Ryzlinky.

Zajímavými odrůdami jsou Zante nebo Currant jsou téměř bez semen. Strawberry Grape produkují množství růžovonachových hroznů se sladkou muškátovou vůní.

Stanoviště

Nejlépe se jí daří na jižních svazích. Rovina musí být chráněn před větry. Vytvořte buď závětrný kout nebo pergolu. V chladnějších oblastech je vhodné pěstovat révu u teplých zdí. Pokud nemáte k dispozici teplé zdi, využijte k jejímu pěstování skleník.

Mohlo by vás zajímat:  Avokádo působí blahodárně na zdraví celého těla. Bát se ho nemusí ani lidé při dietě

Podmínky pro pěstování vinné révy

Vysazujte buď na podzim, nebo v dubu až květnu do teplé půdy. Při nákupu sazenic nezapomeňte na kontrolu kořenů, které mají tendenci zasychat. Odřízněte kousek kořínku a přesvědčte se, že je bílý a ne hnědý či dokonce černý. Pro sazenice pak musíte vyhloubit čtyřiceti centimetrovou jamku.

Dno vyložte dobrým kompostem, ale nikdy ne čerstvým hnojem, spálil by kořeny. Hlavní kořeny se před výsadbou zkracují na deset centimetrů, ostatní kořeny se odstraní úplně. Výhon seřízněte na dvě očka a rostlinu zasaďte do jamky tak, aby místo štěpování zůstalo asi tři centimetry nad zemí. Nahrne se zemina, mírně upěchuje a zalije se. Ze zbytku vykopané zeminy navršíte hrůbek, kterým překryjete o deset centimetrů roub a takto navršené ponecháte do vyrašení révy.

Mohlo by vás zajímat:  Citron v domácnosti nahradí chemické čisticí prostředky

Poté zeminu odhrnete a z vyrašených letorostů ponecháte pouze dva nejsilnější. Ostatní se vylomí. K dozrání hroznů potřebuje suchý a teplý podzim.

Výživa při pěstování vinné révy

Hlavní zásadou při otázce jak pěstovat vinnou révu jsou živiny. Je na ně velmi náročná. Potřebuje je ke svému správnému růstu a kvalitním hroznům. Proto hnojte hnojivy obsahující draslík, fosfor, hořčík a v půdě musí být vápník. V případě, že žloutnou listy a vytváří málo plodů, signalizuje réva nedostatek některého z uvedených prvků.

Přidat na Seznam.cz