Stunning Blue Hydrangea Flowering Blooming Summer

Zahradní hortenzie si lze snadno namnožit. Metodu řízkování zvládne i začátečník

Jsou půvabné, barevné a omamně voní, říká se jim krásky z Dálného východu a jsou populární též na tuzemských zahradách. Zahradní hortenzie zpříjemňují pohled na zahradu po celé léto, kdy jsou zaplaveny obrovskými různobarevnými květy. Zakoupit sazenice rozličných kultivarů je možné samozřejmě v zahradnickém centru nebo v hobbymarketu. Namnožit si ale může také každý vlastní, stačí se držet osvědčených rad odborníků.

Úrodná půda a vyšší vlhkost

Hortenzie jsou keře, stromky nebo liány, pocházejí z Asie, ale vyskytují se rovněž na americkém kontinentu. V tuzemsku se pěstují jako okrasné dřeviny, přičemž jim vyhovují úrodné rašelinné půdy, které jsou mírně kyselé, ale nabízejí dostatek vláhy. Hortenziím se daří na slunných místech nebo v mírném polostínu. Nejsou mrazuzvzdorné, při teplotách hluboko pod bodem mrazu mohou promrznout, proto se musí na zimu přikrývat kmínek mulčem a větvemi, koruna zase agrotextiliemi nebo jutou.

Mohlo by vás zajímat:  Přírodní izolace: Jak uklizeným listím chránit zahradní rostliny před mrazem
Zdroj obrázku: Freepik

Množení pomocí řízků

Hortenzie kvetou v bílých, růžových, modrých, fialových nebo sytě červených odstínech s ohledem na vybraný kultivar, barvu ovlivňuje též kyselost prostředí. Doba kvetení je od konce června do srpna, což je současně čas, kdy je možné odebírat bylinné řízky, nedřevnaté části. Naopak dřevité řízky se řežou od sklonku podzimu do brzkých jarních dnů, důležité je, aby rostliny ještě nezahájily růst.

Jak postupovat při řízkování

Na řízkování se vybere jednoletý výhon bez dřevnaté části a alespoň jeden centimetr na očkem se uřízne asi deseticentimetrový kus. Ideální je provádět řez ze středu výhonu. Listy se zkrátí na polovinu, dolní část se seřízne našikmo, poté se řízek umístí do substrátu se základem rašeliny. Sazenice potřebují konstantní teplotu v rozmezí 20 a 25 stupňů Celsia, je třeba jim dopřát vysokou vlhkost vzduchu postřikem nebo je zakrýt fólií. Sazenice se přesazují do nádob na jaře, přičemž základem je úrodný substrát s kyselým pH. Jednoleté hortenzie se nedoporučuje zimovat venku, protože mohou promrznout. Dalším rokem je možné keříky zahnojit dusíkatým hnojivem a přemístit do venkovního prostředí.

Zdroj: https://www.gardentech.com/blog/how-to-guides/how-to-grow-hydrangeas-from-cuttings
Přidat na Seznam.cz