Jarni Zelenina1

Hned z kraje jara můžete začít sázet zeleninu. Tyto druhy přečkají i ranní mrazíky

Jestli máte zahrádku, je teď nejvyšší čas si ji připravit na jarní a letní sazenice. I když jsou venku nízké teploty, můžete již teď vědět, jakou zeleninu si budete vychutnávat nejen na podzim, ale také celou zimu. V březnu se zasívají ředkvičky, saláty i další druhy zeleniny. Podle toho, jaké je počasí, pak můžete vysadit i další zeleninu. Představíme si druhy, které můžete zasadit už z časného jara.

Ředkvičky jsou zelenina, kterou vypěstuje i začátečník

Ředkvičky můžete vysadit už na konci zimy. Přizpůsobí se případným nízkým teplotách a budou růst na začátku jara i v teplém létě. Sazenice vydrží i menší mrazíky a rané odrůdy jsou podle mnohých zahradníků chutnější než ty, které dozrají až na podzim. Salát je další zelenina, která je nenáročná a můžete ji pěstovat již na začátku jara.

Mohlo by vás zajímat:  Čistý vzduch je klíčem ke zdravému domovu. Vyčistit ho pomohou tradiční i neobvyklé metody
Zdroj obrázku: Freepik

Můžete ho zasít již v únoru, ale musí být v uzamčené místnosti, nikoli venku na zahradě. Nemá totiž rád nízké teploty, daří se mu při teplotách kolem 10 stupňů. Zelí, stejně jako salát, patří mezi zeleninu, kterou můžete zasadit již z kraje jara. Do země ho ale dejte až začátkem dubna, kdy je menší riziko nižších teplot. Kedlubna je velmi oblíbená zelenina. Je bohatá na vitaminy i minerály a nevadí jí nízké ani vysoké teploty.

Mohlo by vás zajímat:  Kvalitní jídelníček zajistí pevné zdraví do vysokého věku. Zázračné koření prodlouží život

Vyplatí se zasadit také česnek

Z hlediska pěstování se rozlišuje jarní a zimní česnek podle doby, kdy ho vysadíte. Vegetační období u česneku je dlouhé a obvykle trvá až čtyři měsíce, proto si česnek budete moci dát pouze během letních měsíců. Vysadit si ale můžete také jinou zeleninu nebo květiny, které si připravíte doma v dílně nebo zimní zahradě a na jaře je vysadíte do záhonu. Na začátku léta už můžete mít připravené jahody nebo hrášek.

Mohlo by vás zajímat:  Nenechte si mouchami zkazit léto. Dotěrný hmyz odradí oblíbené květiny nebo bylinky
Zdroj obrázku: Freepik

Velmi oblíbené jsou bylinky, které můžete pěstovat i doma na parapetu. Na zahradě si ale můžete vypěstovat velké množství, které si lze zamrazit po kouskách. Nebo si bylinky nasekejte a nasypte do formiček na led. Ty zalijte vodou a budete tak mít připravené jednotlivé porce například do polévek nebo omáček.

Zdroj: https://www.thespruce.com/cool-weather-vegetables-1402171
Přidat na Seznam.cz