Christmas Cactus 103118 1920

Vyzrajte na vánoční kaktus a poznejte triky správného pěstování po celý rok

Vánoční kaktus je endemická rostlina pocházející z Brazílie, kde vysoko v korunách stromů tvoří dlouhé, převislé výhonky. Jeho pěstování je ale oblíbené i u nás, a to zejména proto, že k vykvetení potřebuje krátký den – kvete tedy v zimě, zejména v období Vánoc. Barva květu může být bílá, růžová i fialová. Základní nároky na jeho pěstování jsou:

  • Světlé místo bez ostrých slunečních paprsků
  • Pokojová, spíše chladnější teplota
  • Omezená zálivka
  • Přihnojování během kvetení

    Zdroj obrázku: Pixabay.com

Pěstování

Vánočnímu kaktusu se bude dobře dařit na světlejším místě, ovšem pozor na přímé sluneční paprsky, mohly by popálit listy. Pokud má kaktus světla nedostatek, jeho výhonky budou dlouhé a protáhlé a nebude mít tolik květů. Svědčí mu lehká a provzdušněná půda. Můžeme pořídit i hotovou směs pro epifyty. Je dobré vánoční kaktus přihnojovat hnojivem určeným pro kaktusy, a to v době, kdy si všimneme prvních poupat. Po odkvětu s hnojením usáváme.

Vánoční kaktus má rád pokojovou teplotu (18–20 °C), avšak pokud má nasadit květy, potřebuje po dobu několika týdnů 12–15 °C. V této době, kdy rostlina prožívá „období klidu“, ji můžeme umístit i ven na dobře osvětlené místo, chráněné před větrem i deštěm. Jakmile ale venkovní teplota klesne pod 10 °C, je načase přinést vánoční kaktus zpět dovnitř a čekat, až nasadí poupata.

Zalévání a množení

Rostlina ve svých výhoncích zadržuje velké množství vody, snáší tedy i případné opomenutí zálivky. Daleko větší problém bývá přemokření, které způsobuje hnilobu kořenů. Během tzv. „období klidu“ rostlinu zaléváme jen sporadicky tak, aby kořenový bal úplně nevyschl. Nekvetoucí rostlinu můžeme rosit měkkou vodou.

Rostlina se dá poměrně dobře množit, a to v období, kdy nekvete ani nemá nasazená poupata. Ustřihneme několik dílků výhonku a umístíme do vody nebo do směsi písku a rašeliny. Po několika týdnech se objeví kořeny.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Proč rostlina kvete v prosinci?

Ve svém původním prostředí kvete vánoční kaktus v květnu. Ale jelikož se Brazílie nachází na opačné polokouli, pod rovníkem, je tamější květen ekvivalentem našeho listopadu. Ke kvetení potřebuje kaktus krátké dny a dlouhé noci, proto nás svými nádhernými a obrovskými květy při správné péči poctí právě v zimním období.

Mohlo by vás zajímat:  Plísně se mohou objevit v jakékoli domácnosti. Pomůže větrání i speciální nátěr
Přidat na Seznam.cz