Avocado 2115922 1920

Avokádo nabízí mnohem více než lahodnou dužinu. Pecku plnou prospěšných látek nevyhazujte

Avokádová pecka je plná zdravých tuků a vitaminů, kromě nich obsahuje další hodnotné živiny. Avokádo se skvěle hodí do redukčního jídelníčku. Mnoho lidí ale vyhazuje pecku, přitom ji lze využít hned několika způsoby – k výrobě kosmetiky nebo jako doplněk stravy. 

Pecku si můžete zasadit jako dekoraci 

Můžete z ní vypěstovat vlastní strom. Pecku vložte do nádoby s vodou tak, aby byla ponořená ze dvou třetin. Po dvou týdnech by mělo dojít ke klíčení. Když se objeví kořeny a začátek výhonku, semeno můžete zasadit do květináče. Z takového stromu ale nebudete mít vlastní ovoce. Strom ale bude krásnou dekorací na vašem parapetu.

Mohlo by vás zajímat:  Zavařeniny jako od babičky. Vyzkoušejte naše tipy a nachystejte si zásobu na zimu
Zdroj obrázku: Pixabay

Avokádové semeno se používá také v kosmetickém průmyslu. Má až o 70 % více antioxidantů než samotná dužina. Můžete ho použít k výrobě výživné pleťové masky, která umožní pokožce zbavit se odumřelých buněk, zpomalit celý proces stárnutí a také zvlhčit a dodat jí pružnost. Je nutné nechat semeno několik dní sušit, poté rozemlít na prášek a smíchat například s kokosovým olejem. Směs vmasírujte do pokožky a nechte 10 minut působit. 

Kromě antioxidantů obsahuje vápník, hořčík nebo draslík

Je to skvělý doplněk do jídel nebo smoothie. Sušené nebo mleté na prášek můžete semínko přidat do polévek, sendvičů, salátů nebo koktejlů. Konzumace avokádových semen má relaxační účinky na hladké svaly. Je proto ideálním lékem pro ženy, protože zmírňuje menstruační bolesti. 

Mohlo by vás zajímat:  Mnozí je rovnou vyhazují. Neví ovšem, o jak cenné suroviny se tím připravují

Můžete ho použít také jako přírodní barvivo na látky. Po vložení do vroucí vody pustí oranžovou barvu. Několik semen vařte ve vodě po dobu 20–60 minut. Poté do vody namočte oblečení, které chcete obarvit. Nechte ho tam tak dlouho, dokud nezíská požadovaný odstín.

Zdroj obrázku: Pixabay

Konzumace pecky se ale nedoporučuje těhotným a kojícím ženám, stejně jako malým dětem nebo lidem, kteří mají zdravotní problémy. Pecka avokáda patří mezi silné alergeny a obsahuje nízkou hladinu kyanidu amygdalin, který může být ve velkých dávkách toxický. 

Zdroj: https://www.independent.co.uk/life-style/food-and-drink/avocado-stones-benefits-safe-edible-health-seeds-explained-a8430541.html
Přidat na Seznam.cz