Preslicka1

Házet plevel na kompost je omyl. Ostatní rostliny na zahradě mohou využít jeho skvělé účinky

Každé jaro a léto připravujeme zahradu a pečujeme o ni. K takové péči jednoznačně patří i sekání trávníku a odstranění plevele, který roste v záhonech, ale i všude jinde. Plevel je nepřítelem číslo jedna, ale zjistili jste, o jaký druh se přesně jedná? Zda se nedá nějakým způsobem využít? Možná je to až k neuvěření, ale i obyčejný plevel, ze kterého je mnoho zahrádkářů nešťastných, může pomoci v růstu jiným rostlinám. Jak a který?

Vratič obecný

Vratič obecný se bude hodit zejména tehdy, když jsou jiné rostliny napadené mšicemi. Doporučujeme napadené rostliny postříkat silným odvarem z vratičových květů a listů. Aby odvar dokonale ulpěl na rostlinách, bude potřeba do odvaru nalít jednu lžičku mycího prostředku na nádobí. Aplikujte jednou týdně, dokud škůdci nevymizí.

Mohlo by vás zajímat:  Úžasné účinky bobkového listu jsou známy po tisíciletí. Využijte jejich zázračnou sílu i vy
Zdroj obrázku: Freepik

Pampeliška urychlí zrání

Pampeliška je nejčastější plevel na zahradě. Je účinná nejen pro lidské zdraví, ale i pro rostliny. Díky ethylenu, který pampelišky obsahují, dokáže urychlit růst rostlin. Při sběru pampelišek doporučujeme používat rukavice, protože pampeliška vypouští takzvané mléko, které po zaschnutí zhnědne. Pomocí silného výluhu doporučujeme rostliny zalévat jednou za měsíc.

Kopřiva proti plísním

Výluh z kopřivy odstraní plísňové onemocnění na všech rostlinách. Na druhou stranu kopřiva dokáže vyživit rostliny, jako jsou rajčata, okurky a růže. K výrobě výluhu použijte obyčejnou vodu a velké množství celých kopřiv.

Mohlo by vás zajímat:  Heřmánek dopřeje nerušený spánek i klidné trávení. Jeho skvělé účinky ocení ale především vlasy
Zdroj obrázku: Freepik

Přeslička

Přeslička je ideální pro zdraví, ale i jako pečovatelka pro rostliny a zeleninu. Ideální bude pro trvalky a všechny druhy jahod. Tekuté hnojivo vyrobené z přesličky dokonale hnojí půdu a posiluje odolnost rostlin. Stačí pomocí přesličky hnojit jednou za dva týdny.

Jak takový přípravek z plevele vyrobit?

Výluh bude nejlepším způsobem, jak obohatit a ochránit rostliny. Jediné, co musíte udělat, je nalít vodu do nádoby a dát do ní plevel, který zvolíte. Takto připravené nechte alespoň dva dny v chladu a temnu louhovat. Například kopřivu je dobré ředit s vodou v poměru jedna ku pěti. Jiné rostliny míchejte s vodou v poměru 1 : 3. Doporučujeme připravit jen tolik roztoku, abyste ho dokázali do pěti dnů spotřebovat.

Zdroj: https://www.gardeningknowhow.com/edible/herbs/hgen/a-weed-is-just-a-weed-or-is-it-weeds-that-are-herbs.htm
Přidat na Seznam.cz