Celandine Blossoming City Park Spring

Vlaštovičník uzdraví pokožku, vyléčí akné i bradavice. Ve formě masti působí přímo zázračně

Přírodní medicína přináší při péči o pokožku nezměrné možnosti. Doma připravená mast neobsahuje žádné škodlivé látky nebo agresivní přísady. Výtečně funguje mast z vlaštovičníku většího, která má čisticí a antibakteriální účinky, proto je vhodná pro ošetření aknózní pleti nebo pokožky zasažené lupénkou. Domácí vlaštovičníková mast je nadto velmi snadná na výrobu, k tomu nestojí takřka nic. Jaké jsou účinky vlaštovičníku a jak připravit domácí mast?

Léčivka za zahrádky a z rumišť

Vytrvalá rostlina, o které je řeč, dostala své jméno podle řeckého názvu pro vlaštovku – chelidon. Jedná se o jediný druh rodu vlaštovičníku, který je znám, dosahuje výšky až jednoho metru. Nejčastěji je vidět kolem potoků, řek, ale též podél silnic, na rumištích nebo na zahradách, kde se pěstuje pro své léčivé účinky. Pro přínosné vlastnosti si jej osadníci odvezli z Evropy také do Ameriky. Vyznačuje se malými žlutými květy a jeho plody připomínají malé lusky.

Mohlo by vás zajímat:  Jak pěstovat mátu

Vlaštovičník při psoriáze

Vlaštovičník se užívá vnitřně při potížích s metabolismem, žaludkem, ledvinami nebo játry, ale významné je jeho používání pro regeneraci pokožky, protože obsahuje alkaloidy s antibakteriálními účinky. Vlaštovičníková mast se doporučuje při psoriáze neboli lupénce, což je autoimunitní onemocnění kůže, při kterém dochází k odlupování pokožky a ke svědění. Mast zklidňuje postižené části a intenzivně je hydratuje, přináší tak pacientům s tímto zánětlivým onemocněním velkou úlevu.

Zdroj obrázku: Freepik

Při akné i na bradavice

Vlaštovičník obsahuje přes dvacet různých alkaloidů s tlumivými účinky, pomáhá regulovat tvorbu kožního mazu a čistí ucpané póry. Koupele jsou vhodné pro vyčištění pleti od černých teček, mast naopak zázračně léčí kožní léze a akné. Slabá vrstvička masti se musí dokonale rozetřít a nechat vstřebat do pokožky. Vlaštovičníková tinktura zbaví i nevzhledných bradavic, stačí postižené místo opatrně potírat několikrát denně do úplného vymizení.

Mohlo by vás zajímat:  Příjemná vůně zútulní každý domov. Stačí položit několik lístků na topení a budete se cítit skvěle

Domácí vlaštovičníková mast

Pro léčbu pokožky si lze snadno připravit vlaštovičníkovou mast doma. Na přípravu budete potřebovat:

  • 400 gramů husího sádla,
  • 2 hrsti vlaštovičníku,
  • 50 gramů lihoviny.

V malém hrnci se rozpustí sádlo, během této doby se nakrájí nadrobno nasbírané byliny a přimíchají se do rozpuštěného sádla. Směs se důkladně promíchá. Po vychladnutí se zamíchá, přilije alkohol a ještě jednou promísí. Přepasíruje se přes sítko do uzavíratelné sklenice a skladuje se v chladničce. Používá se dvakrát denně nebo dle potřeby.

Zdroj: https://www.botanical-online.com/en/medicinal-plants/celandine-cream-for-corns
Přidat na Seznam.cz