Fresh Strawberries Wooden Table

Domácí hnojivo z droždí dodá jahodám důležité živiny

Jahody milují děti i dospělí, patří mezi nejoblíbenější zahradní ovoce a keříky nesmí chybět na žádné zahradě. Mohou se samozřejmě také koupit, jsou k dostání na pultech obchodů i ve stáncích na ulicích, kde však ceny atakují závratných výšin. Mnohem snazší a levnější je vypěstovat si zásoby vlastních. A není potřeba investovat do drahých hnojiv, výtečnou službu prokážou i ingredience za pár korun, například droždí.

Jak hnojit jahody

Jahodníky nejsou náročné na pěstování, ale potřebují pravidelnou zálivku a dostatek živin, které jim nesmí brát plevelné rostliny. Půda se musí pravidelně obohacovat o potřebné minerály, protože keříky mají mělké kořínky, nemohou tedy čerpat z hloubky nebo z větší plochy. Ideální složení má kvasnicové hnojivo, které si může každý doma připravit za pár korun. Dodá jahodníkům vitamíny skupiny B, které posilují růst a kořeny, dále draslík, fosfor a zinek.

Mohlo by vás zajímat:  Neotřelý živý plot i hlavní hvězda zahrady: rakytník je nenáročný a jeho plody bezkonkurenční
Zdroj obrázku: Freepik

Více květů, méně škůdců

Hnojivo připravené z droždí nabudí keříky k rozkvětu, ale současně pomůže proti škůdcům nebo houbovým chorobám včetně plísně šedé. Příprava je snadná, do nádoby s 10 litry teplé vody se rozdrobí 100 gramů čerstvého droždí. Směs se nechá hodinu odležet, dobře se zamíchá a může se okamžitě použít. Výhodou je, že se může použít i prošlé droždí, takže není třeba kupovat drahé čerstvé, ale klidně ve slevě před datem spotřeby. Keříky se zalévají roztokem přímo každé dva týdny.

Mohlo by vás zajímat:  Chutné a zdravé avokádo oloupete snadno a rychle díky pár krokům

Kvasnicové hnojivo s cukrem

Při použití droždí se nabízí ještě jeden recept na hnojivo, do kterého se přidává cukr. Podpoří kvetení a růst a posílí funkci fotosyntézy. Na přípravu je potřeba:

  • 100 gramů droždí,
  • 1 hrnek cukru,
  • 10 litrů teplé vody.

Do nádoby se rozdrobí droždí a zasype se hrnkem cukru, nechá se dvě hodiny pracovat a poté se směs zalije teplou vodou, po promíchání se nechá kvasit po dobu jednoho týdne. Následně se může používat neředěné k jahodníkům, ale také k zelenině nebo okrasným stromkům, potěší též ovocné keře.

Zdroj: https://treehouse.co/us/blog/yeast-fertilizer-for-plants-learn-about-its-amazing-benefits.html
Přidat na Seznam.cz