Fig 972271 1920

Běžně kupujeme exotické fíky sušené, ale jen ty čerstvé mají neobyčejné vlastnosti superpotravin

Fíky sice neoplývají svou velikostí, ale na úkor své malosti se vyznačují mnohými pozitivními účinky na lidské tělo. Podporují činnost střev a celý trávicí systém. Velmi dobře chutnají sušené fíky, avšak opět platí, že čerstvé ovoce i zelenina má nejvyšší podíl zdraví prospěšných látek. Proto byste neměli konzumovat jen fíky sušené. Zavítejte také někdy do obchodu cíleně pro ty čerstvé.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Jaké tělu prospěšné látky fík obsahuje

Fíky mají jemnou chuť, která je příjemně sladká. Je měkčí a má příjemně vyhlížející tvar i barvu. Fík sice obsahuje až 70 % cukru, ale i přes to může být konzumován lidmi, kteří drží různé diety, omezují cukry, ale i lidé, kteří přímo trpí cukrovkou. Obsahují sice mnoho cukru, ale mají nízký glykemický index. Fíky jsou velmi bohaté na tělu prospěšné látky. Ve fíku totiž najdete všechny tyto vitaminy: C, E, A, K, B6, dále kyselinu listovou a niacin, ale také tělu prospěšné minerály jako vápník, železo, draslík, sodík, fosfor a zinek.

Mohlo by vás zajímat:  Prořezávka maliníku zvýší úrodu příští rok a zlepší odolnost rostlin

Odborníci tvrdí, že byste měli konzumovat ideálně jeden až dva fíky denně. Mají totiž mnoho blahodárných účinků na lidský organismus. Díky poměrně vysokému obsahu draslíku fíky regulují krevní tlak a díky jejich bohatosti na vlákniny perfektně ovlivňují celý trávicí systém. Zároveň také podporují činnost střev a díky vysokému vápníku zajišťují výborný stav kostí.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Využití fíků k přípravě pokrmů

Fíky nemusíte konzumovat jen sušené, nebo syrové jen tak. Mohou být využity pro přípravu různých pokrmů. Fíky se používají při přípravě nejrůznějších pokrmů, kombinují se s plesnivými sýry, ale i s uzeninami. Perfektní je také fíková marmeláda, kterou si můžete doma uvařit. I takový salát chutná v kombinaci s fíkem nakrájeným na kostičky velmi chutnou kombinaci. I chleba s paštikou bude chutnat lépe, obohatíte-li si ho ukrojeným plátkem fíku. A pokud čekáte návštěvu a chystáte sýrový talíř, obohaťte jej o plátky fíku. Jsou také velmi dobrou alternativou pro cukr při pečení a chystání nejrůznějších sladkých dezertů.

Mohlo by vás zajímat:  Zbavte ovoce či zeleninu pesticidů některým z těchto účinných způsobů

I u nás v Čechách je možné pěstovat fíky

Měli jste doteď za to, že pro dobrý čerstvý fík musíte na dovolenou někam k moři, třeba do Chorvatska? Již nějakou chvíli tomu tak není. Fík můžete velmi snadno pěstovat i na Vaší zahradě. Fík je sazenice, která velmi rychle roste, je snadné ji udržovat a rychle se Vám odmění sladkými plody. Rostlinku můžete koupit v každém dobrém zahradnictví.

Zdroj: hazipatika.com, Autorský text
Přidat na Seznam.cz