Doma vypěstovaná bazalka je nejvoňavější, líbit se jí bude i na parapetu v květináči
Také díky nekončící koronavirové pandemii, kdy lidé tráví doma mnohem více času, se každý den rozšiřují řady domácích pěstitelů. Bazalka, stejně jako jiné bylinky, patří k moderním, často pěstovaným rostlinám, a to pro své různorodé užití.
Bazalka se pěstuje zejména jako
- dekorativní rostlina,
- čerstvá přísada do pokrmů (nebo následně i sušená),
- přírodní lék,
- ochrana proti obtížným mouchám.
Pokud jde například o léčivé účinky bazalky, nejsou zdaleka tak známy jako to, že ji lze přidávat do salátů, na pizzu a do různých dalších jídel. Bazalka je ideální rostlinou pro toto náročné a nové období, protože mimo jiné podporuje činnost dýchacího systému, a pokud má člověk kašel, ulehčuje mu odkašlávání. Proti mouchám chrání bazalka zejména tehdy, když ji v květináči postavíte do otevřeného okna.
Rostlinka nebo semínko
Pokud si chcete vytvořit svou vlastní domácí bylinkovou zahrádku, pěstovanou v květináčích nebo truhlících, a zařadit do ní také bazalku, můžete si v zahradnických potřebách koupit mladé sazeničky v květináči, nebo začít od semínek.
Pokud si nejste jisti výběrem nejvhodnějších druhů, poraďte se s odborníky, nejlépe v zahrádkářství. Pro pěstování v domácích podmínkách jsou obvykle vhodnější miniaturní odrůdy, které se od sebe navíc liší i chutí, a tak můžete výběr rostlin skutečně maximálně přizpůsobit svým potřebám a preferencím.
Pro vysetí bazalky se nejvíce hodí organický kompost. Pokud jde o nejvhodnější období, jedná se o jarní měsíce, ideálně březen a duben. Při výsevu je důležité nechat semínkám kolem sebe dostatek prostoru a nevtlačovat je příliš hluboko do kompostu. Nezapomeňte také na pravidelnou závlahu, aby mohla semínka správně vzejít.
Zálivka a výživa rostlinek
Přibližně po třech týdnech od zasetí by měly ze semínek vyrůst mladé rostlinky, které je potřeba v tomto období přesadit do květináčů nebo truhlíků, v nichž budou mít dostatek místa. Pro pěstování bazalky je nejlepší substrát smíchaný s vhodným organickým hnojivem, protože rostliny potřebují hodně výživy. Ideální je zajistit také optimální podíl vápníku v půdě.
Rostliny nemají rády průvan a chlad. Pokud je pěstujete ve venkovních truhlících, měli byste rovněž zajistit, aby na ně přímo nepršelo. Na rozdíl třeba od pokojových kapradin, u bazalky listy vůbec neroste, naopak, při zalévání buďte opatrní, ať jde voda opravdu jen do půdy. Zálivka by měla být každodenní a substrát vlhký.