Close Up Plant Leaves

Hnojivo z jablečných slupek podpoří zamiokulkas v růstu

Zamiokulkas je sukulent pocházející z Afriky. Má pevné zelené listy, jež jsou okrasou interiéru. Jedná se o poměrně nenáročnou pokojovou rostlinu, které se bude dařit v polostínu i na okenním parapetu okna, které směřuje na sever. Na přímé slunce ho raději nedávejte. I když je na pěstování poměrně jednoduchý, občas i zamiokulkas může trpět nedostatkem živin.

Proč zamiokulkas netvoří nové listy

Někdy se pěstitelé setkají s tím, že zamiokulkas ve svém růstu stagnuje a netvoří nové listy. To pochopitelně vyžaduje řešení. Na vině může být zanedbaná péče o rostlinu. Může jí chybět třeba správná závlaha, zamiokulkas by se měl zalévat teprve tehdy, když je horní vrstva zeminy suchá. Nebo mu chybí vhodné hnojivo, které by se mělo přidávat na jaře a v létě, a to každých 14 dnů.

Mohlo by vás zajímat:  O orchideje se dokáže postarat každý. Je pouze třeba dodržet pár jednoduchých pravidel

Zamiokulkas nemá rád:

  • přelití vodou, více se mu líbí v suché zemině,
  • nemá-li dostatek místa v květináči,
  • málo světla,
  • nízkou teplotu pod 16 °C, což zpomaluje jeho růst,
  • nadměrné hnojení, které spaluje kořeny.
Zdroj obrázku: Freepik

Vyzkoušejte domácí hnojivo

Místo kupovaného, průmyslově vyráběného hnojiva, které může být dost silné, si můžete doma připravit hnojivo v lehčí formě – přírodní a ekologické. Využijete k tomu slupky z jablek. Díky němu bude zamiokulkas nasazovat nové listy ve větším množství, protože dostane potřebné živiny.

Mohlo by vás zajímat:  Vánoční kaktus přiměje ke květu oblíbené ovoce. Během pár dní se objeví květy

Jablečné slupky je třeba vysušit, třeba v troubě při nízké teplotě nebo na slunci na okenním parapetu. Jakmile budou suché, rozemelte je na prášek, kterým posypete povrch zeminy v květináči, ve kterém zamiokulkas roste. Je dobré prášek jemně zapravit do substrátu.

Kdy jablečné hnojivo používat

Hnojivo ze sušených jablečných slupek se používá zpravidla na jaře a v létě, a to jednou za 14 dní. Kromě zamiokulkasu ho je možné přidat i k ostatním pokojovým rostlinám, kterým také prospěje. Výhodou tohoto hnojiva je to, že vás nestojí žádné peníze navíc, kromě toho využijete něco, co byste jinak vyhodili do odpadkového koše.

Zdroj: https://thehealthyhouseplant.com/fertilizing-zz-plants-how-often-and-with-what/
Přidat na Seznam.cz