Harvesting Mint Tea

Čerstvě utržené bylinky nic nenahradí. Snadno se vejdou na balkon či na parapet

Bylinky si můžete koupit už hotové v obchodech, ale samozřejmě si je od semínka můžete vypěstovat i doma. Stačí k tomu adekvátní květináče, semena bylinek a můžete začít. Poradíme tipy, jak udržet bylinky v nádobách déle čerstvé.

Koupit si bylinky v obchodě, nebo počkat, až vyrostou doma?

Pokud se rozhodnete si je vypěstovat sami, je nutné počítat s tím, že to bude trvat i několik týdnů, než se konečně objeví rostliny, které budete moci používat k vaření. Mezi oblíbené patří majoránka nebo bazalka, lidé si ale pěstují také bylinky na zdravotní potíže, jako je meduňka.

Mohlo by vás zajímat:  Trávicí obtíže mohou propuknout kdykoli. Proto se vyplatí mít po ruce tyto skvělé čaje

Bylinky si můžete vypěstovat hydroponicky, ale vyžadují náročnější podmínky, aby vám opravdu déle vydržely. Květináče musíte dát do misky s vodou tak, aby kořeny byly ponořené. Dejte je takto na okno do polostínu. Rostliny se nesmí připálit ani přehřát, jinak byste celý proces museli znova opakovat. Pokud budete bylinkám trhat listy, nechte jim ty větší na stonku, protože vyživí rostlinky.

Zdroj obrázku: Freepik

Bylinky můžete vysadit také do truhlíku

Pokud chcete, aby byly bylinky dlouho čerstvé, musíte pravidelně odstraňovat také jejich květenství – při odkvětu bylinkám hořknou listy a poté by byly nepoužitelné. Jednou týdně je hnojte hnojivem pro zelené rostliny – zeminu můžete posypat také drcenými skořápkami nebo jako hnojivo použít kávovou či čajovou sedlinu, které jsou velmi oblíbené a účinné.

Mohlo by vás zajímat:  Po těžkém jídle uleví pelyňková tinktura. Její příprava je snadná a vždy bude po ruce

V červnu si můžete bylinky vysadit také do truhlíku na balkoně. Budou nejen skvělou okrasou, ale také je můžete kdykoliv použít. Každá bylinka bude potřebovat jiné podmínky, proto je vhodné si o nich něco přečíst, než se vrhnete do jejich pěstování. Většina z nich miluje slunce, kořeny by měly mít hluboko ponořené do hlíny. Květinky vysazené doma můžete poté darovat, bylinky si můžete snadno také zamrazit a mít je po ruce, když nebudete mít zrovna čerstvé. S bylinkami se dá různě čarovat, a proto by neměly chybět v žádné kuchyni.

Zdroj: https://www.oregonlive.com/hg/2015/03/10_tips_for_growing_herbs_in_p.html
Přidat na Seznam.cz