Grilling 1081675 1920

Sezóna grilování se pomalu blíží. Připravte se na ni včas a užijte si ji bez starostí

Teplý večer, slunce zapadající za obzor, parta přátel a vůně linoucí se z grilu. Znáte snad lepší recept na perfektní zakončení dne? Užijte si letos sezónu grilování naplno. Základem úspěchu je spolehlivý gril a kvalitní suroviny. Máme pro vás pár tipů, jak se nespálit.

Kvalitní suroviny

U grilování každý preferuje něco trošku jiného. Obecně ale platí pár pravidel, na které se vyplatí myslet. Pokud nepatříte mezi vegetariány nebo vegany a jíte maso, vybírejte spíše libové. Na gril se hodí drůbež a ryby. Nezapomínejte, že pokud dbáte na kvalitu, maso by mělo být co nejčerstvější (a ideálně od regionálního producenta).

Mohlo by vás zajímat:  Léčivý a chutný zázvor - jak ho pěstovat?
Zdroj obrázku: Pixabay

Hodně tučná masa jako vepřová krkovice nebo klobásy sice spoustě z nás chutnají, ale tuk, který z nich kape na rozpálené uhlíky, se mění v toxické či karcinogenní látky. Během přípravy je vdechujeme. Jelikož se usazují na jídle, které nad uhlíky grilujeme, tak pak toxiny i jíme.

A jak maso (nebo jiné potraviny) ochutit? Na grilování je vhodný olivový, řepkový nebo hroznový olej. Se solí by se mělo spíše šetřit. Chuť může být více založena na bylinkách a dalším koření. Vyzkoušejte česnek, cibuli, tymián a bazalku. Samozřejmostí je kvalitní pepř.

Mohlo by vás zajímat:  Mnozí házejí do koše poklad. Dýňová semínka jsou přitom v účincích na zdraví unikátní

Jaký gril je ten pravý?

Patříte-li v grilování mezi nováčky, zřejmě se rozhodujete, jaký typ grilu zvolit. Každý z nich má něco do sebe. Existují grily na dřevěné uhlí, elektrické a plynové grily. Vyrábí se i kompaktní a mobilní modely, které nečoudí a díky vhodným rozměrům jsou ideální na balkón či terasu.

Zdroj obrázku: Pixabay

Roli hraje i to, čím do grilu přikládáme. Nejvhodnějším palivem je uhlí z tvrdého dřeva, tedy brikety. Dřevo jehličnatých stromů obsahuje hodně pryskyřice, která se teplem taví a uvolňují se z ní toxiny. Proto se doporučuje tomuto dřevu se spíše vyhnout. Nezapomínejte na pravidelné a důkladné čištění grilu.

Přidat na Seznam.cz